Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął nowelizację ustawy o prokuraturze

0
Podziel się:

Zakłada ona m. in rozdzielnie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Były minister sprawiedliwości Zbigniew Wassermann mówi, że Prawo i Sprawiedliwości oczekuje nie formalnych gestów, a poprawienia standardów prokuratury. Wassermann dodaje, że ustawa nie rozwiązuje odpowiedzialności prokuratorów za naruszenia dyscyplinarne. Powiedział, że PiS jest przeciwny tej ustawie, bowiem, jak podkreślił, jest to 44. proteza ustawy z 1985 roku, która nie rozwiązuje istoty problemu dobrej, skutecznej i profesjonalnej prokuratury.

Poseł SLD Ryszard Kalisz mówi, ze ustawa jest wynikiem kompromisu między rządem a lewicą. Kalisz dodaje, że dzięki nowelizacji łatwiej będzie można uniknąć politycznych nacisków na prokuraturę. Podkreślił, że prokuratura przestanie być organem władzy rządowej, czyli przestanie realizować cele polityczne większości parlamentarnej.

Zgodnie z jedną z przyjętych poprawek ustawa ma wejść w życie od 31 marca 2010 roku. Według projektu prokurator generalny ma być powoływany przez prezydenta na sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Będzie ich wskazywała Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów.

Prawo do odwołania prokuratora generalnego przed końcem kadencji będzie miał prezydent, w przypadku gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego może również odwołać Sejm na wniosek premiera, większością 2/3 głosów. Taka możliwość zaistnieje w przypadku odrzucenia przez premiera rocznego sprawozdania prokuratora generalnego.

Ustawa trafiła teraz na biurko prezydenta, który w ciągu 21 dni musi ja podpisać, skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)