Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zajmie się ustawami o ochronie zdrowia w przyszłym tygodniu

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu Sejm ma zająć się pakietem ustaw, reformujących ochronę zdrowia. Chodzi o projekty ustaw: o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej i ustawy wprowadzjącej te zmiany.

Najwięcej kontrowersji budzi ustawa o ZOZ-ach, która pozwala na przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego. Podczas prac w komisji zdrowia wprowadzono szereg zmian do projektu. Między innymi szpitale mają obowiązek przekształcania się w spółki, co ma być niezbędne do oddłużenia. Chodzi o umorzenia zobowiązań publicznoprawnych wraz z odsetkami. W budżecie państwa przeznczono na ten cel 2 miliardy 700 milionów złotych.

Prezydent zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do Senatu z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji ochrony zdrowia, do której - według Lecha Kaczyńskiego - zmierza rząd. Na referedum zgodę musi wyrazić większośc sentaorów. Wynik głosowania zdaje się być przesądzony - w Senacie zasiada 59 senatorów Platformy Obyweatelskiej i 38 - Prawa i Sprawiedliwości.

Premier Donald Tusk podkreślał, że nie ma konieczności przeprowadzania referendum w sprawie służby zdrowia. Według premiera dodatkowe zabiegi - jak referendum - mogą spowolnić konieczną reformę szpitali.

Opozycja parlamentarna popiera inicjatywę prezydenta i krytykuje projekt przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego.

Zdaniem posłów PiS, Platforma Obywatelska nie chce zgodzić się na referendum w tej sprawie, bo obywatele przeszkadzają jej w realizacji planów dotyczących przekształceń w ochronie zdrowia.

Przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego obawiają się także lekarze, związkowcy z Solidarności oraz stowarzyszenia pacjenckie. W ich opinii może to doprowadzić do ograniczenia dostępu do leczenia, bo szpitalom nastawionym na zysk, nie będzie opłacało sie leczyć niektórych pacjentów.

Propozycję chwalą ekonomiści. Profesor Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że prywatyzacja nie oznacza, że chorzy będą płacić z własnej kieszeni za leczenie. Polega na tym, że właściciele podpisują kontrakty z NFZ i konkurują między sobą i starają się zdobyć pacjentów podnosząc jakość usług.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)