Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm znowelizował ustawę o IPN

0
Podziel się

      Sejm znowelizował ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, wydłużając do 27 listopada termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów. Mają oni wybrać kandydatów na członków Rady IPN. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

bEioGGfF

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, która weszła w życie 27 maja, prezesa IPN powołuje Sejm za zgodą Senatu. W miejsce 11-osobowego Kolegium IPN powołana ma zostać dziewięcioosobowa Rada IPN. Ta ma wyłonić kandydata na prezesa Instytutu po Januszu Kurtyce.

Kandydatów do Rady IPN - tych których ma wybrać parlament - wskazuje Zgromadzenie Elektorów wyłonione przez 24 uczelnie i instytuty PAN. Spośród nich członków Rady ma wybrać Sejm i Senat . Prezydent RP ma zaś wybrać dwóch członków Rady spośród czterech kandydatów zgłoszonych mu przez Krajową Radę Sądownictwa.

Dotychczas tylko kilka ośrodków naukowych wybrało elektorów. Niektóre uczelnie, z powodu sesji i wakacji, odłożyły wybór do jesieni. PO przyznaje, że wcześniejszy termin - do 27 lipca - był ciężki do spełnienia, dlatego chciała wydłużyć go o 3 miesiące. Projekt przewiduje też wydłużenie z miesiąca do dwóch termin dla Zgromadzenia Elektorów na wybór kandydatów.

bEioGGgi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)