Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat-ustawa refundacyjna

0
Podziel się:

Senat głosami 61 za przy 1 głosie przeciw i 27 wstrzymujących się przyjął bez poprawek nowelizację ustawy refundacyjnej uchwalonej przez Sejm 13 stycznia tego roku.

Wobec podjęcia uchwały o przyjęciu ustawy bez poprawek Senat nie głosował wniosków mniejszości zgłoszonych wczoraj podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.
Wnioski mniejszości zgłoszone przez senatorów PiS realizowały postulaty środowiska aptekarskiego, w tym postulat wykreślenia przepisów o zwrocie refundacji za źle wypisaną receptę.

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że zasady kontroli NFZ będą doprecyzowane w rozporządzeniach. Poinformował, że resort zdrowia przygotowuje również rozporządzenie dotyczące sposobu wypisywania recept przez lekarzy. Podstawy do wydania takiego rozporządzenia zawarte są w ustawie o zawodzie lekarza. Arłukowicz zapowiedział, że rozporządzenia zostaną przygotowane w porozumieniu ze środowiskiem aptekarskim i lekarskim.
Uchwalona przez Sejm zmiana ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znosi kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej. Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Lekarze nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Uproszcza przepisy regulujące tzw. import celowy. Chodzi o natychmiastowe sprowadzenie leku w celu ratowania zdrowia lub życia pacjenta.
Ustawa trafi teraz do prezydenta, który może ja podpisac, zawetować lub skierowac do Trybunału Konstytucyjnego

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)