Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat-ustawa refundacyjna-podsumowanie

0
Podziel się:

Senatorowie będą jutro głosowali nad ustawą refundacyjną. Dziś odbyła się debata nad tą ustawą. Uwzględnia ona wymagania tak zwanych dyrektyw przejrzystości Unii Europejskiej, które były zgłaszane Polsce już w 2007 roku. Jednocześnie ustawa ma uporządkować system refundacji i dystrybucji leków.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że ustawa prowadza stałe ceny i marże leków refundowanych."Wprowadza stałe ceny detaliczne w aptekach. Chce podkreślić, że dotyczy to jedynie leków refundowanych. My, jako resort zdrowia, odpowiadamy za ceny leków refundowanych jako świadczenie gwarantowane" - powiedział wiceminister Fronczak. Dodał, że resort chce zapewnić pacjentom równy dostęp do leków refundowanych. "W tej chwili tego równego dostępu nie ma ponieważ niejednokrotnie leki są dostępne za grosz czy za złotówkę, bo są robione różnego rodzaju promocje w ramach leków refundowanych. To prowadzi do nadmiernej sprzedaży i nadmiernej refundacji" - powiedział wiceminister zdrowia.
Opozycja krytykuje całą ustawę. Senator PiS Stanisław Karczewski twierdzi, że ceny leków dla pacjenta będą wyższe. "Nie wierzę w te deklaracje ministerstwa zdrowia, że leki będą tańsze" - oświadczył senator Karczewski. Według niego, nie zmniejszą się dopłaty pacjentów do leków refundowanych ani same ceny leków nie będą niższe.
Senator Karczewski obawia się też, że po wprowadzeniu ustawy polski przemysł farmaceutyczny przestanie istnieć, a wiele małych aptek zbankrutuje. "Obawiam się że ta ustawa wpłynie na zmniejszenie ilości aptek, na upadek aptek. Na pewno nie zlikwidują się apteki sieciowe tylko te małe prowadzone przez rodzinę" - powiedział senator PiS.
Ustawa wymagała dopracowania, bo rządowy projekt wzbudził kontrowersje natury konstytucyjnej. Ekspertyzy zlecone przez senacką komisję zdrowia wykazały, że zastrzeżenia prawne budzi jedynie zapis dotyczący 3-procentowego podatku nałożonego na firmy farmaceutyczne, a przeznaczonego na Agencję Oceny Technologii Medycznych. Senator PO Michał Okła złożył poprawkę skreślający ten zapis. Zgłosił też poprawkę skreślający zapis, który nakładał na lekarzy obowiązek podpisywania umów dotyczących wystawiania recept na leki refundowane.
Senatorowie zgłosili do ustawy wiele poprawek. Sam resort zdrowia zaproponował ich aż 40.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)