Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pis
16.06.2011 13:15

Senat odrzucił sprawozdanie KRRiT

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali za odrzuceniem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, bo nie ma w niej przedstawiciela PiS-u - największej partii opozycyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Waldemar Deska)

[aktualizacja 13:23]

Poinformowała o tym w Programie Pierwszym Polskiego Radia Jadwiga Wiśniewska (zdj.), posłanka PiS. Około południa sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2010 rok odrzucił Senat.

Za odrzuceniem głosowało 88 senatorów, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była przeciwna. Wcześniej wnioskowała o to senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Jadwiga Wiśniewska powiedziała w radiowej Jedynce, że sprawozdanie Krajowej Rady jest nie do przyjęcia.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI POSŁANKI PIS:

Głosowanie w Sejmie nad sprawozdaniem KRRiTV odbędzie się najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu.

Wnioski o odrzucenie sprawozdania zarówno w Senacie, jak i w Sejmie złożyli przedstawiciele PO. PiS zapowiedziało, że poprze je w obu izbach parlamentu. Głosy obu partii wystarczą do odrzucenia sprawozdania również w Sejmie. Debata i głosowanie w Sejmie jest w porządku posiedzenia wyznaczonego na przełom czerwca i lipca.

Jak podkreśla PO, sprawozdanie dotyczy w większej części działalności Krajowej Rady poprzedniej kadencji, którą Platforma krytykowała. Obecnej KRRiT Platforma zarzuca opieszałość przy wyborze rad nadzorczych i powoływaniu zarządów mediów publicznych. Ponadto Platforma uważa, że KRRiT nie zareagowała odpowiednio, gdy TVP stronniczo - według PO - relacjonowała w ubiegłym roku kampanię prezydencką oraz sprawę przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego.

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska zapowiedziała, że również w Sejmie Platforma zagłosuje za odrzuceniem sprawozdania KRRiT.

Prezydent Bronisław Komorowski dotychczas nie zabierał głosu w sprawie sprawozdania KRRiT za 2010 r.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak już wcześniej podkreślał, że doprowadzenie do rozwiązania obecnej Krajowej Rady sprawi, że identyczny problem powróci za rok - znów będzie sprawozdanie z działalności dwóch rad.

Podczas senackiej debaty zwracał też uwagę, że to nie Krajowa Rada wymyśliła skomplikowany sposób powoływania rad nadzorczych mediów publicznych. Mówił też, że wybór rad nadzorczych nie trwał nawet pół roku, z czego dwa miesiące zajęło oczekiwanie aż uczelnie wyższe wskażą kandydatów. Jego zdaniem przyczyną takiego stanu rzeczy było to, że nowela ustawy o radiofonii i telewizji weszła w życie w wakacje. Dworak podkreślał też, że 10 miesięcy pracy KRRiT w obecnym składzie ocenia bardzo pozytywnie. Poinformował również, że skrócenie kadencji poprzedniej Krajowej Rady i powołanie nowej kosztowało budżet państwa 219 tys. zł.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t131458.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sledzinska-katarasinska;lewica;powoduje;obstrukcje;krrit,141,0,769421.html) Śledzińska-Katarasińska: Lewica powoduje obstrukcję KRRiT
KRRiT w obecnym składzie - powołanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Sejm i Senat głosami PO, SLD i PSL - działa od sierpnia 2010 r. Na czele Krajowej Rady stoi obecnie Jan Dworak, członkami Rady są: Krzysztof Luft (tak jak Dworak mianowany przez prezydenta), Sławomir Rogowski, Witold Graboś (obaj wybrani przez Sejm) i Stefan Pastuszka (wybrany przez Senat).

Sprawozdanie z działalności w 2010 r. KRRiT opublikowała pod koniec marca. Wynika z niego, że w zeszłym roku odbyła ona 67 posiedzeń, przyjęła 640 uchwał oraz 14 stanowisk, komunikatów i oświadczeń. KRRiT przedstawiła w sprawozdaniu m.in. podział środków abonamentowych za ubiegły rok. Z łącznej kwoty prawie 537 mln zł TVP otrzymała niecałe 221,5 mln zł. Na radiofonię przeznaczono ponad 315 mln zł; prawie 157 mln zł trafiło do Polskiego Radia, a ponad 158,5 mln zł - do rozgłośni regionalnych. W porównaniu z poprzednim rokiem wpływy ogólne z abonamentu spadły o 91 mln zł.

W sprawozdaniu wyliczono także, że w 2010 r. do KRRiT wpłynęło prawie 3,2 tys. skarg (ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej); najwięcej dotyczyło programu (1387), abonamentu (586), reklam (448) i spraw personalnych (365).

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, gdyby sprawozdanie odrzuciły Sejm i Senat, kadencja KRRiT wygasłaby po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdzi tego prezydent. Do tej pory tylko raz - w 2010 r. - zdarzyło się, że KRRiT została rozwiązana w ten sposób - tak stało się ze sprawozdanie KRRiTV za 2009 rok. KRRiTV w nowym składzie, pod przewodnictwem Jana Dworaka, działa od sierpnia 2010 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t46570.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;i;pis;chca;odrzucenia;sprawozdania;krrit,35,0,851747.html) PO i PiS chcą odrzucenia sprawozdania KRRiT Nie tylko PO, ale i PiS będzie jutro głosować w Senacie za odrzuceniem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jeśli dokument odrzucą obie izby - a głosy PO i PiS do tego starczą - kadencja KRRiT wygaśnie, chyba że nie potwierdzi tego prezydent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t46422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/senat;odrzuci;sprawozdanie;krrit,55,0,827191.html) Senat odrzuci sprawozdanie KRRiT? Senacka komisja kultury i środków przekazu opowiedziała się za odrzuceniem przez Senat sprawozdania KRRiT z działalności w 2010 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/krrit;537;mln;zlotych;wplywow;z;abonamentu,175,0,802223.html) KRRiT: 537 mln złotych wpływów z abonamentu To 91 mln złotych mniej, niż przed rokiem.
Tagi: pis, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz