Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: wystawa poświęconą św. Urszuli - hrabie Ledóchowskiej

0
Podziel się:

W Senacie otwarto wystawę poświęconą świętej Urszuli - Julii Marii hrabinie Ledóchowskiej - której dewizą było: "Moją polityką jest miłość".       

Podczas uroczystości nuncjusz apostolski, arcybiskup Józef Kowalczyk i marszałek Izby Bogdan Borusewicz mówili o wielkim patriotyzmie i autorytecie świętej Urszuli, a także o potrzebie takich autorytetów dzisiaj. W uroczystości uczestniczyły siostry z założonego przez świętą Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz jej krewni.

Święta Urszula urodziła się w Austrii w 1865 roku, w rodzinie polskiej po ojcu, szwajcarsko-niemieckiej po matce. Wstąpiła do krakowskich urszulanek. Była na misji w Petersburgu. Wydalona z Rosji przeżyła pierwszą wojnę światową w Skandynawii, poświęcając się działalności patriotycznej, pedagogicznej i apostolskiej. Na zaprosznie Henryka Sienkiewicza i Ignacego Paderewskiego podjęła współpracę z kierowanym przez nich Komitetem Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Wygłosiła w Szwecji, Danii i Norwegii około 80 odczytów w 6 językach, prezentując dzieje narodu polskiego, polskiej kultury i sztuki. Potrafiła zainteresować sprawami Polski bardzo znane postaci ówczesnego świata, a także dwory królewskie Skandynawii. Po powrocie do ojczyzny założyła zgromadzenie zwane popularnie szarymi urszulankami. Wraz z siostrami zajęła się opieką i nauczaniem najuboższych i potrzebujących. Założyła w Krakowie pierwszy na ziemiach polskich akademik dla studentek. Wykorzystywała nowoczesne media, wystąpiła nawet w Polskim Radiu.
Zmarła w 1939 roku.

Senat Rzeczpospolitej w marcu przyjął uchwałę o uczczeniu pamięci świętej Urszuli, hrabiny Ledóchowskiej, i uznaniu jej za wzór patriotki.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)