Notowania

wiadomości
29.01.2013 18:56

Senat: Zły system orzekania o niepełnosprawności

Podziel się
Dodaj komentarz

Należy zmienić system orzekania o niepełnosprawności. Taką opinię przedstawił senackiej komisji rodziny i polityki społecznej pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych.
Jarosław Duda powiedział, że należy doprowadzić do połączenia sześciu różnych systemów orzecznictwa, które obowiązują w naszym kraju. Obecnie jest tak - mówił pełnomocnik - że są osoby, które mają 3 różne orzeczenia wydane przez 3 różne instytucje. To - jego zdaniem - wprowadza bardzo wielką dezorganizację.
"Rekomendacja jest jednoznaczna: system powinien być ujednolicony. Powinno być jedno orzecznictwo do różnych celów" - podkreślił Jarosław Duda.
Pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych przyznał, że byłoby to rewolucyjne rozwiązanie. Dlatego na początek przedstawił komisji listę zmian, które - w jego ocenie - należy już teraz wprowadzić, by uszczelnić proces orzekania o niepełnosprawności.
Obecnie funkcjonuje 6 systemów orzekania o niepełnosprawności. Niezależnie od siebie orzekają o tym: ZUS, KRUS, MON, MSW. Jest też system funkcjonujący w oświacie oraz orzecznictwo poza rentowe - mówił Jarosław Duda. Postulat pełnomocnika rządu d/s osób niepełnosprawnych dotyczący likwidacji systemu wielu orzeczeń poparli również prezes PFRON Wojciech Skiba oraz wiceminister zdrowia Igor Radziewicz.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz