Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sierpień - rocznica - Pałac Prezydencki

0
Podziel się:

s Sierpień - rocznica - Pałac Prezydencki

Rocznica Porozumień Sierpniowych jest okazją do zastanowienia się, co dalej z Polską, co dalej z wolnością - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 32. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezydent wręczył odznaczenia ponad 40-tu osobom zasłużonym dla przemian demokratycznych. Wśród odznaczonych są współtwórcy Niezależnego Zrzeszenia Studentów, oraz wydawcy i kolporterzy podziemnych wydawnictw.
W uroczystości wzięli udział między innymi Lech Wałęsa, premier Donald Tusk i szef pierwszego niekomunistycznego rządu, Tadeusz Mazowiecki.
W opinii prezydenta, wszyscy uczestnicy demokratycznych przemian w Polsce mają świadomość, że uczestniczyli w niezwykłej drodze przemian od zniewolenia do wolności.
Prezydent, podkreślił, że rocznica Porozumień Sierpniowych jest okazją do oddania hołdu ludziom, którzy działali na rzecz odzyskania wolności. Prezydent wyraził żal, że ze względu na przepisy ustawy o odznaczeniach nie może wręczyć odznaczeń należącym do tego grona urzędnikom państwowym - Donaldowi Tuskowi i Jackowi Kozłowskiemu.
Lech Wałęsa zaznaczył, że trzeba uchronić dziedzictwo Sierpnia 1980 przed zawłaszczaniem. Podczas uroczystości były prezydent zaapelował, aby dzisiejsza rocznica była świętem obchodzonym państwowo. Lech Wałęsa podkreślił wielką rolę, jaką odegrał w przemianach w Polsce wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. Były prezydent podkreślił, że dzisiejsze czasy wymagają rozwiązania takich problemów, jak kształt gospodarki wolnorynkowej czy integracja europejska.
Cuda się zdarzają - Donald Tusk skomentował wydarzenia, które miały miejsce na Wybrzeżu 32 lata temu. Donald Tusk wspominał, że sam przychodził w Gdańsku przed bramę stoczni, potem współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów. Mówił, że jemu i wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń towarzyszyło poczucie euforii, które przydałoby się również w dzisiejszych czasach.
Zdaniem Pawła Huelle, opozycjoniści w czasach PRL zachowywali się po prostu przyzwoicie. Pisarz przemawiał w Pałacu w imieniu odznaczonych opozycjonistów. Jak podkreślił, w czasach PRL wśród zaangażowanych w ruch opozycyjny panowała nadzieja, że zmiany w kraju się dokonają. Zdaniem Pawła Huelle sierpień 1980 był momentem, w którym nie zadziałała ironia tragiczna polskiej historii. Tragiczna ironia, zdaniem Pawła Huelle, obracała w niwecz polskie powstania i konspiracje. Efekt polskich powstań i zrywów, jak podkreślił, był odwrotnie proporcjonalny do ilości wysiłku i ofiar. Paweł Huelle dodał, że w przypadku Porozumień Sierpniowych ironia tragiczna po raz pierwszy od wielu pokoleń nie zadziałała.

Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski odznaczono Marka Białego i Jolantę Wiśniewską:

Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Leszek Biernacki, Zbigniew Bobak, Marek Borowik, Piotr Domaszewicz, Barbara Hejcz, Paweł Huelle, Stanisław Nitecki, Antoni Pawlak, Marek Sadowski, Jarosław Słoma, Andrzej Wieczorek, Michał Wroniszewski i Andrzej Zarębski.

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski odebrali: Marek Biskot, Waldemar Budzyński, Maria Domańska, Stanisław Gasik, Jerzy Jackl, Jacek Jancelewicz, Grzegorz Jerkiewicz, Andrzej Kasperek, Jerzy Kobyliński, Krzysztof Kopczyński, Robert Kościelny, Marek Kotlarz, Andrzej Łukasiewicz, Władysław Majerski, Janusz Prendota, Alina Sadowska, Sławomir Sadowski, Jarosław Skowronek, Janusz Tołłoczko i Wojciech Wąs.

Złote Krzyże Zasługi otrzymali: Krzysztof Leszczyński, Tomasz Matulaniec, Rafał Olszewski, Roman Ossowski, Jacek Piskozub, Małgorzata Sobecka-Kotlarz, Jacek Sott i Miłosz Wierzchowski.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)