Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski przeciwny Steinbach w fundacji

0
Podziel się

Radosław Sikorski sprzeciwił się ewentualnej obecności Eriki Steinbach w fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" szef polskiej dyplomacji poparł też starania Polaków w Niemczech o odzyskanie statusu mniejszości narodowej.

bEgPtXCd

Sikorski przypomniał, że fundacja upamiętniająca wysiedlenia zawiera w nazwie słowo "pojednanie". Dlatego - jego zdaniem - osoba, która głosowała przeciwko uznaniu polsko-niemieckiej granicy, nie powinna mieć wpływu na pracę fundacji. Minister powiedział, że cieszy się, że w sporze wokół osoby Steinbach niektórzy niemieccy politycy relacje polsko-niemieckie uznają za wartość, którą trzeba chronić.

Radosław Sikorski podkreślił, że Polacy żyjący w Niemczech powinni mieć lepszy dostęp do nauki języka ojczystego i polskiego dziedzictwa kulturowego. "W sytuacji, kiedy niemiecka mniejszość w Polsce cieszy się różnymi przywilejami, akt sprawiedliwości ze strony niemieckiej byłby bardzo pomocny" - ocenił Sikorski.

Odnosząc się do budowy Gazociągu Północnego, szef polskiej dyplomacji powiedzial, że ufa zapewnieniom niemieckiego rządu, że inwestycja nie zakłóci żeglugi na Bałtyku. Dodał jednak, że nie rozumie, dlaczego Niemcy budują gazociąg znacznie droższy niż magistrala gazowa na lądzie.

bEgPtXCG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)