Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Składka zdrowotna - rolnicy - Serafin

0
Podziel się:

Rolnicy protestują przeciwko projektowi ustawy dotyczącej składek zdrowotnych rolników i zgłaszają swoje postulaty. Ministerstwo Zdrowia chce uzależnić wysokość składki od dochodów rolników.

Jednak w 2012 roku mają obowiązywać przejściowe przepisy, w myśl których składka będzie pobierana na podstawie wielkości gospodarstwa. Będzie też uwzględniać liczbę domowników. Temu rozwiązaniu sprzeciwiają się przedstawiciele Kółek Rolniczych.
Jak mówi prezes Kółek Władysław Serafin, składka poqinna być naliczana tylko na podstawie wielkości gospodarstwa. Jego zdaniem, liczba osób mieszkających w gospodarstwie nie powinna być brana pod uwagę.
Według projektowanych na ten rok przepisów, rolnicy w gospodarstwach powyżej 6, a poniżej 15 hektarów będą opłacać składkę w wysokości 18 złotych za każdego ubezpieczonego, zaś rolnicy w gospodarstwach rolnych powyżej 15 hektarów będą opłacać składkę w wysokości 36 złotych za każdego ubezpieczonego.
Władysław Serafin uważa, że na nowych przepisach ucierpią rolnicy, którzy utrzymują się tylko ze swoich gospodarstw. Zaznacza, że nowe składki będą dotyczyć miliona spośród dwóch milionów gospodarstw. Posiadaczami pozostałych są między innymi politycy, dziennikarze czy aktorzy. Zdaniem przedstawieli organizacji rolniczych, także ich pownno się obciążyć składką z tytułu gospodartwa rolnego. W innym przypadku, zdaniem Władysława Serafina ustawa bedzie sprzeczna z konstytucją.
Pod koniec października 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że opłacanie przez państwo składek zdrowotnych dla rolników niezależnie od ich statusu materialnego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Zgodnie z tym wyrokiem, Sejm ma 15 miesięcy na zmianę niekorzystnych przepisów, czyli do 4 lutego 2012 roku. Przedstawiciele Kółek Rolniczych liczą, że posłowie zgłoszą odpowiednie poprawki do rządowego projektu. Głosowanie nad ustawą odbędzie się jutro.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)