Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
smoleńsk
29.10.2010 18:32

Smoleńsk - pomnik - Powązki

Pomnik ku czci ofiar smoleńskiej katastrofy na warszawskich Powązkach Wojskowych jest już gotowy. Wykonawca pomnika - Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych - przekazało oficjalnie władzom cmentarza dokumenty na ten temat. Zarząd Cmentarzy Komunalnych ma teraz czas na dokładne przejrzenie dziennika budowy, ocenę wykonanej pracy i zgłoszenie ewentualnych uwag.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na terenie Powązek Wojskowych odbyło się spotkanie robocze w tej sprawie. Ustalono, że po święcie Wszystkich Świętych wykonawcy pomnika i zleceniodawcy znów się spotkają. Sprawdzą między innymi, czy po święcie nie zostało nic zniszczone czy zabrudzone. Władze cmentarza planują też ogrodzić teren wokół monumentu, żeby uniknąć niepotrzebnych zniszczeń przed oficjalnym odsłonięciem pomnika, które zaplanowano na 10 listopada.
Pomnik upamiętniający 96 ofiar katastrofy smoleńskiej stoi u wylotu Alei Profesorskiej. Część główna bryły jest umieszczona nad mogiłą, w której pochowano spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Są to dwie olbrzymie kamienne płyty wychodzące niejako z ziemi. W połowie rozpadają się, nawiązując niejako do złamanego skrzydła. Na pęknięciach umieszczono nazwiska ofiar katastrofy.
Integralną częścią monumentu są groby 28 osób - pasażerów tragicznego lotu - którzy zostali pochowani na Powązkach. Prawie połowa mogił jest już zabudowana czarnym granitem. Kolejne cztery mają powstać po 1 listopada. Reszta nagrobków - jak ustalono z architektem pomnika - też będzie czarna lub grafitowa, żeby nawiązywać do reszty grobów. Wyjątek stanowią cztery mogiły załogi prezydenckiego samolotu. Te nagrobki wykonano z tego samego kamienia, co główna część pomnika - z włoskiego granitu "white imperial".

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: smoleńsk, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz