Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Solidarność - rocznica - wystawa

0
Podziel się:

W 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej otwarta zostanie wystawa poświęcona tamtym wydarzeniom. W 1980 roku przetaczająca się przez Polskę fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji, 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że wystawa "Fenomen Solidarności" ma przede wszystkim poprzez symboliczne zdjęcia przypomnieć bohaterów i historię polskiej drogi do wolności. Że ruch ten zgromadził 10 milionów osób a ideą jego działania była jedność ponad podziałami, którą udało się utrzymać do 13 grudnia 1981 roku.
Łukasz Kamiński przypomina, że fenomen jedności "Solidarności" nie znajduje odpowiedników w historii, przede wszystkim dlatego, że byli w jej szeregach reprezentanci wszystkich grup zawodowych a interes wspólny był ważniejszy niż interes poszczególnej branży.
Historyk przypomina również, że "Solidarność" zjednoczyła wszystkich, którzy chcieli walczyć o swoje prawa, że nikt nie był wykluczony. Ruch był nawet otwarty dla członków partii czy milicjantów.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w roku 1980. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe, w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku, które latem 1980 roku prowadziły protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce.
Wystawa "Fenomen Solidarności" zostanie otwarta w południe w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)