Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Społeczeństwo - starość -zdrowie

0
Podziel się:

Samotny optymista, który mógłby lepiej dbać zdrowie - tak widzą przeciętnego polskiego seniora , autorzy projektu badań nad społecznymi, medycznymi i ekonomicznymi aspektami starzenia się ludzi w Polsce. Badania "PolSenior" przeprowadzono dzięki współpracy kilku największych uczelni medycznych w Polsce i Szkoły Głównej Handlowej.

Szef projektu profesor Piotr Błędowski z SGH zaznacza, że większość ludzi po 65 roku życia cieszy się życiem i aktywnie z niego korzysta, choć - jak pokazały badania - zaczynają już dokuczać choroby i dysfunkcje organizmu. Ankiety o warunkach życia i stanie zdrowia wypełniło ponad pięć tysięcy starszych pań i panów w różnym wieku. Tylko co czwarty z grupy osób przed 65 rokiem życia nie narzekał na zdrowie. Lekarze zauważają, że wśrod młodszej grupy seniorów stosunkowo wiele było osób skarżących się na poważne problemy zdrowotne, jak zespoły chorób układu oddechowego, nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca i dysfukcje kręgosłupa oraz narządów ruchu. A po 65 roku życia problemy się nasilają.
Profesor Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że starość trwa coraz dłużej i może być znacznie lepsza, kiedy będziemy o niej myśleć odpowiednio wcześniej. Już jako 30, 40 i 50 latkowie powinniśmy żyć aktywnie, nie palić, dbać o serce, kontrolować ciśnienie krwi i poziom cholesterolu - a w przypadku wykrycia zaburzeń kosekwentnie je leczyć. Profesor Zdrojewski dodaje, że ryzyko zawału, udaru lub niepełnosprawności w starszym wieku znacznie się oddala , kiedy odpowiednio wczęsnie dbamy o swoje zdrowie. Lekarz i naukowiec podkreśla, że styl życia w młodości ponad 50 procentach wpływa na stan zdrowia w wieku starszym. Autorzy badań "PolSenior" zwracają uwagę, że w kwestii oceny jakości życia - wiele zależy też od sytuacji społecznej seniorów - szcześliwsi są ci którzy mają współmałżonka i stały kontakt z rodziną. 30 procent badanych - głównie osoby samotne i schorowane - skarżyło się na objawy depresji, ktora nie była zdiagnozowana ani leczona.
Badania kosztowało okolo 12 milionów złotych, zleciło je ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Wiceminister Maciej Banach podkreśła, że takie badania mają ogramną wartość i będą prowadzone cyklicznie, prawdopodobnie co 5 lat. Autorzy badań chcą by stały się one przyczynkiem do tworzenia aktywnej polityki państwa wobec ludzi po 65 roku życia, toteż planują przedstawić rządowi odpowiednie rekomendacje, oparte na wynikach badania "PolSenior".

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)