Notowania

spotkanie
24.06.2010 17:41

Spotkanie przedstawicieli Kościołów Prawosławnego i Katolickiego

Podziel się
Dodaj komentarz
  W Warszawie odbyły się kolejne rozmowy przedstawicieli Kościoła Katolickiego w Polsce i Kościoła Prawosławnego w Rosji na temat wspólnego dokumentu o polsko-rosyjskim pojednaniu. Podczas tego spotkania obie strony przedstawiły swoje propozycje takiego dokumentu.
  Reprezentujący Kościół Prawosławny w Rosji metropolita Hilarion pytany po spotkaniu o różnice między stronami przyznał, że obydwa Kościoły mają różne spojrzenia na to, co działo się w naszej wspólnej historii.
  Arcybiskup Hilarion przywołał przykład zmieniających się wielokrotnie granic państwa polskiego: "Takie czy inne ziemie raz wchodziły w skład państwa, innym razem były poza jego granicami" - mówi metropolita, dodając: "kiedy zaczęliśmy te zagadnienia omawiać, zrozumieliśmy bardzo szybko, że to są podstawowe różnice".
  "Ale nie to jest tematem naszych rozmów" - zaznaczył rosyjski hierarcha. "Nie powinniśmy omawiać zagadnień czysto politycznych. Naszym zadaniem jest spojrzeć na historię, ukazać te błędy, które nas dzielą, wezwać do wzajemnego przebaczenia i pojednania, aby te błędy się już więcej nie powtarzały" - podkreślił najbliższy współpracownik Patriarchy Rosji i Wszechrusi - Cyryla.
  Prymas-senior, arcybiskup Henryk Muszyński także podkreślił, że tam, gdzie historia się różni, jednoznaczne stanowisko w szczególach nie zostanie wypracowane. "Ale chcemy stać w prawdzie przed Bogiem, naszymi wiernymi i historią, więc szukamy takich sformułowań, które odzwierciedlają naszą wspólną świadomość" - mówił arcybiskup Muszyński. "Wśród tych elementów, które nas łączą, jest chrzest, który jest wspólnym zobowiązaniem działania i świadectwa na rzecz jedności" - mówił arcybiskup Muszyński. Zauważył również, że strony zgodziły się co do tego, "że prozelityzm nie jest tylko określeniem jednostronnym w stosunku do Kościoła katolickiego, ale ma zatosowanie także do wszystkich form nacisku, które są niezgodne z Ewangelią".
  Sekretarz KEP - biskup Stanisław Budzik podkreślił, że rolą Kościołów jest wezwać Polaków i Rosjan do pojednania, a rozpoczęte rozmowy oraz przygotowywany dokument są momentem historycznym. Jak podkreślił - chrześciajanie, na mocy chrztu, są wezwani do pojednania między sobą i narodami.
 Przewodniczący Wydziału do spraw Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion ponownie wyraził nadzieję, że przygotowywany, wspólny polsko-rosyjski dokument o pojednaniu uda się wypracować i podpisać w ciagu roku. Podkreślił równocześnie, że byłaby to doskonała okazja do wizyty patriarchy Cyryla w Polsce.
Tagi: spotkanie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz