Notowania

wojna
18.06.2010 12:16

Sri Lanka-w rok po wojnie z Tamilskim Tygrysami

Prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa odrzucił oskarżenia o łamanie praw człowieka i zbrodnie na ludności cywilnej popełniane w trakcie wojny z separatystami tamilskimi. Oskarżenia takie formułowały światowe organizacje obrony praw człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rajapaksa przemawiał w Kolombo z okazji pierwszej rocznicy zakończenia przez armię lankijską wojny z separatystami tamilskimi z północy wyspy.

Przemawiając podczas uroczystej parady Mahinda Rajapaksa chwalił bohaterstwo i poświęcenie żołnierzy lankijskich, którzy doprowadzili do likwidacji ruchu separatystycznego Tygrysów Tamilskich. Ruch ten od dziesięcioleci walczył o autonomię lub pełną suwerenność części Sri Lanki zamieszkałej przez ludność tamilską. Przez wspólnotę międzynarodową uznany został za organizację terrorystyczną.

Jednocześnie jednak władze lankijskie były oskarżane o popełnianie zbrodni wojennych na ludności cywilnej w okresie trwającej niemal trzydzieści lat wojnie, w której zginęło ponad 80 tysięcy ludzi. Oskarżenia te nasiliły się w końcowym okresie wojny. Obrońcy praw człowieka twierdzili wówczas, iż lankijskie oddziały rządowe mordowały bezbronną ludność tamilską.

Oskarżenia te częściowo potwierdził później główno dowodzący operacją generał Sarath Fonseka, uważany za jednego z głównych architektów zwycięstwa na Tygrysami Tamilskimi. Ujawnił on, że czystki etniczne przeprowadzane były na bezpośrednie polecenie najwyższych władz Sri Lanki. Wkrótce po tych wypowiedziach został aresztowany i przebywa obecnie w lankijskim więzieniu czekając na proces.

Tagi: wojna, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz