Notowania

armia
25.01.2009 18:39

Sri Lanka: Armia zdobyła ostatni znaczący punkt oporu Tamilskich Tygrysów

Siły rządowe Sri Lanki zdobyły ostatni znaczący punkt oporu Tygrysów Tamilskich walczących o autonomię dla tamilskiej części wyspy. Po miesięcznych walkach miasto Mullaittivu zostało zajęte przez oddziały lankijskiej armii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ofensywa przeciw Tygrysom Tamilskim trwała na Sri Lance od kilku miesięcy. W ramach jej kolejnych etapów siły rządowe wypierały separatystów z zajmowanych przez nich obszarów i spychały na północne krańce wyspy.

Upadek Mullaittivu oznacza, że separatystom pozostało ukrywanie się w bazach położonych w dżungli. Nie wiadomo gdzie obecnie przebywa ich przywódca Velupillai Prabhakaran. Jest on ścigany przez lankijski wymiar sprawiedliwości zarzucający mu kierowanie organizacją terrorystyczną.

Wydania Prabhakarana domagają się także Indie w związku z przygotowaniem przed laty zamachu na ówczesnego premiera Indii Rajiva Gandhiego.

Wojna domowa na Sri Lance trwająca od kilkudziesięciu lat pochłonęła życie ponad 70 tysięcy ludzi. Komentatorzy w Azji twierdzą, że militarna wygrana z Tygrysami Tamilskimi nie rozwiąże problemu skomplikowanych relacji pomiędzy mniejszością tamilską, a Syngalezami stanowiącymi większość mieszkańców wyspy.

Tagi: armia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz