Notowania

indie
23.06.2008 12:32

Sri Lanka się zbroi

Indie są zaniepokojone poczynaniami Chin i Pakistanu, które sprzedają Sri Lance broń i planują duże inwestycje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

*Indie są zaniepokojone gwałtownym rozwojem relacji Chin i Pakistanu ze Sri Lanką. Indyjscy dyplomaci, a także media obawiają się, że w ten sposób słabną wpływy Indii w regionie. *

Hindusów niepokoją coraz intensywniejsze zakupy broni, których Sri Lanka dokonuje zarówno w Chinach, jak i w Pakistanie. Obawy budzi także chińska ekspansja gospodarcza w tym kraju oraz poważne inwestycje chińskiego biznesu, w tym budowa dużej bazy morskiej. Indie uznają to za element chińskiej polityki _ naszyjnika z pereł _, której celem jest okrążenie Indii od południa.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Indie: Atomowy sojusz z Rosją wciąż niepewny ]( http://news.money.pl/artykul/indie;atomowy;sojusz;z;rosja;wciaz;niepewny,245,0,287733.html )

Przez wiele lat Indie były najważniejszym partnerem politycznym i gospodarczym Sri Lanki, a polityka Kolombo pozostawała pod wpływem polityki indyjskiej. Hindusi wspierali zdominowany przez Syngalezów rząd w Kolombo, mimo związków etnicznych łączących Indie z lankijskimi Tamilami, walczącymi od lat o utworzenie odrębnego państwa.

Coraz bardziej widoczne chińskie i pakistańskie zaangażowanie w sprawy Sri Lanki postrzegane jest przez New Delhi jako potencjalne zagrożenie, a także jako konkurencja w wyścigu o pozycję lidera w Azji południowej.

Tagi: indie, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz