Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strasburg: dziedziniec PE nosi od dziś imię profesora Bronisława Geremka

0
Podziel się:

Dziedziniec Parlamentu Europejskiego w Strasburgu nosi od dziś imię zmarłego tragicznie profesora Bronisława Geremka. W imieniu prezydium przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans Gert Poettering odsłonił tablicę i nadał dziedzińcowi imię polskiego polityka i eurodeputowanego.

Odsłaniając pamiątkową tablicę, przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił rolę Bronisława Geremka w upadku "żelaznej kurtyny" oraz jego zasługi w procesie integracji europejskiej i zbliżenia narodów.

Hans Gert Poeterring przypomniał też, że profesor Geremek odegrał kluczową rolę w procesie przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. Był - jak podkreślił - "wielkim wizjonerem i architektem wspólnej Europy, wyznawcą demokracji, jedności, pojednania, kompromisu i przyjaźni.

Po tragicznej śmierci Bronisława Geremka w lipcu ubiegłego roku w Parlamencie Europejskim pojawiła się inicjatywa specjalnego uczczenia pamięci polskiego eurodeputowanego, który cieszył się w Parlamencie wielkim autorytetem. Brano pod uwagę różne koncepcje. Ostatecznie prezydium zdecydowało, by imię polskiego deputowanego nosił centralny dziedziniec głównej siedziby Parlamentu w Strasburgu.

W uroczystości uczestniczyli syn tragicznie zmarłego Marcin Geremek, przewodniczący grup politycznych, europosłowie oraz liczne grono przyjaciół.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)