Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strategiczne relacje polsko-koreańskie

0
Podziel się:

Polsko-koreańskie relacje zostały podniesione do poziomu strategicznego - poinformował w Seulu Bronisław Komorowski. Prezydent, który przebywa w Korei Południowej z oficjalną wizytą, spotkał się z prezydent tego kraju Park Geun Hie (czyt. Pat Gyn Hje).
Bronisław Komorowski powiedział, że traktuje podniesienie wzajemnych relacji jako dopełnienie 24-letniej drogi dwustronnych stosunków, a także jako wyznaczenie kierunku działań na przyszłość, zmierzających do jeszcze większego pogłębienia współpracy we wszystkich obszarach. Prezydent przypomniał, że podobny dokument w sprawie partnerstwa strategicznego podpisał dwa lata temu w Chinach.
"To dało dobre efekty w postaci zwiększonej wymiany handlowej i dostępu firm polskich do rynku chińskiego", mówił. Podkreślił, że pozwoliło to również na poprawienie bilansu handlowego między Polską i Chinami. Wyraził nadzieję, że formuła partnerstwa strategicznego przełoży się także na obecność polskich firm w Korei.
Bronisław Komorowski powiedział, że cenimy sobie obecność kapitału koreańskiego w Polsce. "Przybył on w okresie najtrudniejszych przemian ekonomicznych po 1989 roku i jak sądzę, dobrze się w naszym kraju czuje", mówił prezydent. Przypomniał, że jest to drugi co do wielkości kapitał azjatycki w Polsce, po japońskim.
Park Geun Hie podkreśliła, że współpraca gospodarcza między Polską i Koreą jest dla obu stron korzystna. Mówiła o potrzebie bliższej współpracy w takich dziedzinach jak infrastruktura, przemysł obronny czy farmaceutyczny.
Prezydenci zwracali uwagę na podobieństwa łączące nasze kraje. Bronisław Komorowski mówił, że jest to między innymi doświadczenie życia w pobliżu wielkich, potężnych sąsiadów i trudności układania sobie z nimi partnerskich relacji. To także, jak zaznaczył, doświadczenie życia w warunkach braku demokracji i wolności, a także doświadczenie zmian, które zachodzą na naszych oczach.
Prezydent Korei podziękowała z kolei Polsce za prace w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która działa od 60-ciu lat. To wojskowa misja, która nadzoruje zawieszenie broni między Koreą Południową i Północną. Jutro w obozie komisji i na linii demarkacyjnej w Panmudżom będzie Bronisław Komorowski.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)