Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strefa Gazy: W ataku na szkołę zginęły co najmniej 43 osoby

0
Podziel się:

W izraelskim ataku na północną część Strefy Gazy zginęło co najmniej 43 Palestyńczyków, którzy schronili się w szkole działającej pod egidą ONZ i w jej pobliżu. Kilkadziesiąt osób zostało rannych - podały palestyńskie źródła medyczne. Według izraleskiej armii w budynku ukrywali się bojownicy Hamasu.

Zaatakowana szkoła w obozie dla uchodźców w Dżabaliji była prowadzona przez ONZ-owską agendę do spraw pomocy palestyńskim uchodźcom UNRWA.

To najkrwawszy atak na Strefę Gazy od rozpoczęcia izraleskiej ofensywy 27 grudnia. Według najnowszego bilansu palestyńskich służb medycznych do tej pory zginęło w niej 660 osób, a blisko 3 tysiące zostały ranne.

W ocenie mieszkającej w Gazie Polki sytuacja w mieście jest dramatyczna. Od czterech dni w mieście nie ma prądu, nie ma więc wody, bo pompy są zasilane elektryczne. W dramatycznej sytuacji znalazły się szpitale. Brakuje leków i podstawowego sprzetu medycznego.

Izrael przedstawił warunki zawieszenia broni w Strefie Gazy. Izraelski rząd przekazał je wczoraj prezydentowi Francji, a dzisiaj ogłosił na konferencji prasowej. Izrael twierdzi, że jakikolwiek rozejm będzie mozliwy dopiero wtedy, gdy zostaną zablokowane dostawy broni i amunicji dla Hamasu. Broń przerzucana jest tunelami między Egiptem a Strefą Gazy - twierdzi Tel Awiw, a półroczne zawieszenie broni Hamas wykorzystał na dozbrajanie się. Dlatego Izrael musi mieć gwarancje, że nie będzie już żadnych dostaw broni dla tej palestyńskiej organizacji - mówi rzecznik rządu Mark Regew. Dodaje, że w czasie zawieszenia broni Hamas sprowadził rakiety, które mają zasięg nawet 40 kilometrów. Wcześniej w kierunku Izraela odpalał rakiety o zasięgu 20 kilometrów.

Izrael od początku ofensywy w Strefie Gazy odrzucał możliwość zawarcia rozejmu z Hamasem. Zapowiadał, że jego celem jest rozbrojenie tej organizacji i przejęcie kontroli na terenami wykorzystywanymi przez nią do odpalania rakiet na izraelskie miasta. Armia bombarduje też tunele miedzy Egiptem a Strefą. Z jej informacji wynika, że zburzyła ich już kilkadziesiąt.

Nicolas Sarkozy poprosił władze Syrii o pomoc w zażegnaniu zbrojnego konfliktu w Strefie Gazy. Prezydent Francji chce, aby Syria przekonała Hamas do międzynarodowej współpracy, mającej na celu doprowadzene do zawieszenia broni.

Nicolas Sarkozy rozmawiał w tej sprawie w Damaszku z prezydentem Syrii Baszarem al-Assadem. Podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, iż Syria może przekonać liderów Hamasu do współpracy w wysiłkach o przywrócenie pokoju na Bliskim Wschodzie.

Także amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podejmuje kolejną próbę mediacji w konflikcie bliskowschodnim. Jeszcze dziś uda się do nowojorskiej siedziby ONZ, gdzie spotka się między innymi z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem i ministrami z kilku państw arabskich. Rozmowy bedą dotyczyły możliwości ogłoszenia rozejmu w Strefie Gazy.

Do Nowego Jorku na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ udał się również szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner. Ma przedstawić projekt rezolucji wzywającej do zawieszenia broni.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)