Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sudan - secesja - reakcje

0
Podziel się:

Mieszkańcy południowego Sudanu świętują oderwanie się od reszty kraju. Według ogłoszonych wczoraj wyników styczniowego referendum, 99 procent głosujących opowiedziało się za utworzeniem nowego państwa. To oznacza, że za niecałe pół roku na mapie Afryki pojawi się nowy kraj.

Południe Sudanu jest zamieszkałe w większości przez chrześcijan, podczas gdy północ jest regionem muzułmańskim. Południe kraju ma swoją autonomię - własny rząd, a nawet konstytucję. Referendum secesyjne to efekt porozumienia z 2005 roku, które zakończyło wieloletnią wojnę domową w Sudanie.
Szef misji Polskiej Akcji Humanitarnej w południowym Sudanie Ariel Zieliński relacjonuje w rozmowie z Polskim Radiem, że w wielu miejscach na południu kraju od wczorajszego wieczora trwa prawdziwe święto. "Wczoraj wieczorem ludzie pilnie oglądali najnowsze doniesienia w telewizji. Gdy ogłoszono wyniki, zaczęła się potężna euforia, wszyscy zaczęli krzyczeć z radości i strzelać w powietrze. Taka też była cała noc" - opowiada.
Ariel Zieliński dodaje, że ludzie na południu mają poczucie, iż wyzwolili się spod panowania muzułmańskiej północy. "Większość osób mówi, że czują się inni niż ludzie na północy. Tło religijne jest oczywiście obecne, ale bardziej chodzi tu o dominację północy, którą czuli przez wiele lat, o to, że północ próbowała narzucić swoje wzorce" - wyjaśnia Zieliński.
Eksperci obawiają się jednak, że w najbliższym czasie znów może dochodzić do starć między muzułmańską północą, a chrześcijańskim południem. Ocenia się, że tylko w ciągu minionego weekendu w walkach zginęło co najmniej 50 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)