Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sudan Południowy - rocznica

0
Podziel się:

Mija rok od czasu powstania najmłodszego na świecie państwa. 9 lipca 2011 roku deklarację niepodległości ogłosił Sudan Południowy. W ten sposób południowa, zamieszkała głównie przez chrześcijan część Sudanu oderwała się od reszty jednego z największych wówczas państw Afryki. Wkrótce potem Sudan Południowy został przyjęty do ONZ, stając się 193. członkiem organizacji.

Po 12 miesiącach od tamtych wydarzeń, Sudan Południowy nadal jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. W dodatku tereny graniczne między Sudanem Południowym a Sudanem wciąż są świadkami walk etnicznych. Głównym ich powodem jest ropa naftowa, bo po podziale to Sudan Południowy posiada większość zasobów, ale północ dysponuje z kolei rurociągami. Walki a nawet naloty wojskowych myśliwców wygnały z domów setki ludzi.
Mimo olbrzymiej pomocy międzynarodowej, Sudan Południowy nadal pozostaje jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Ocenia się, że 90 procent mieszkańców żyje w ubóstwie. Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, który właśnie wrócił z Sudanu Południowego podkreśla jednak, że sytuacja powoli zmienia się na lepsze. "W Dżubie są już asfaltowe ulice, co jak na warunki sudańskie jest niezwykłym osiągnięciem, gdyż nie podnosi się kurz za jadącym samochodem" - dodaje Wilk w rozmowie z Polskim Radiem.
Sudan Południowy chce w ciągu kilku lat uniezależnić się od północy i buduje rurociąg. Dzięki temu chce eksportować ropę poprzez Kenię.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)