Notowania

biskup
19.12.2010 17:28

SUMA - Ingres biskupa polowego

Nowy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek jest od dziś oficjalnie ordynariuszem polowym. Ingres odbył sie w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Przed uroczystością duchowny modlił się przy grobie tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej swojego poprzednika biskupa Tadeusza Płoskiego, który spoczywa w Katedrze Polowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na początku mszy nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore odczytał bullę nominacyjną papieża Benedykta XVI z 4 grudnia. Na jej mocy biskup Józef Guzdek został zwolniony z poprzedniej funkcji biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, a mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego.
Biskup Józef Guzdek zwracając się do zgromadzonych powiedział, że "podejmuje to wezwanie, bo wierzy, że jest Chrystusowi potrzebny właśnie w tym miejscu, pośród ludzi w mundurach i ich rodzin". Zapewnił, że "jest otwarty na ludzi znajdujących się ,,na obrzeżach" lub poza dostrzegalnymi granicami Kościoła. "W posłudze duszpasterskiej zadbam o miejsce, gdzie będą mogli przyjść ,,z daleka" ze swoimi pytaniami, wątpliwościami i rozterkami, gdzie będą mogli się poczuć jak u siebie. We wspólnocie Kościoła jest miejsce zarówno dla chrześcijan ,,od urodzenia", jak i dla ,,spóźnionych", ,,zwlekających" z odpowiedzią na łaskę"- mówił nowy biskup polowy Wojska Polskiego. .
Podczas ingresu szef MON Bogdan Klich powiedział, że najważniejszym wyzwaniem dla ordynariatu polowego jest kształtowanie współczesnego patriotyzmu i utrzymanie etosu służby wojskowej. Według ministra obrony narodowej, współczesny patriotyzm polega na służbie drugiemu człowiekowi i odpowiedzialności za pracę. Zdaniem Bogdana Klicha, "mickiewiczowski patriotyzm krwi i ofiary nie przystaje do współczesności". Minister obrony narodowej powiedział, że kształtowanie postaw żołnierzy nie powinno się odbywać jedynie poprzez słowo, lecz także poprzez czyn. Zdaniem Bogdana Klicha, pomoże w tym doświadczenie biskupa Guzdka w pracy społecznej w cywilu, jego umiejętności rozmowy z ludźmi z różnych środowisk.
Uroczystość obejmowania przez biskupa Józefa Guzdka ordynariatu miała wyjątkowo podniosły charakter. Msza odbyła się z udziałem żołnierzy. Kościelne pieśni wykonywał Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego.
Na uroczystą mszę przybył zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski, szef MON Bogdan Klich, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, a także m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź oraz sekretarz generalny Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik i liczni wierni.
Józef Guzdek został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego 4 grudnia. Nominację ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Biskup Guzdek zachowa dotychczasowy herb i zawołanie biskupie: "In te Domini speravi" - "Tobie, Panie, zaufałem".
Biskup Józef Guzdek, doktor teologii, w 2004 roku został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Sakrę biskupią przyjął w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest iceprzewodniczącym Rady Apostolstwa Świeckich oraz delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchu "Wiara i Światło" i Ruchu "Arka". Był przewodniczącym krakowskiego zespołu przygotowującego pielgrzymkę papieża Benedykta XVI do Polski w 2006 roku.

Tagi: biskup, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz