Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA - Tadeusz Mazowiecki nie żyje

0
Podziel się:

Mazowiecki - politycy - wspomnienia

Mąż stanu, polityk kierujący się wartościami, współtwórca demokratycznej Polski. Przyjaciele i współpracownicy wspominają zmarłego dziś rano Tadeusza Mazowieckiego.
"Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry" - napisał w oświadczeniu Bronisław Komorowski. Prezydent uważa, że największe zasługi Tadeusza Mazowieckiego to normalizacja stosunków z Niemcami, budowa podwalin dzisiejszego rozwoju, reforma samorządowa .
Bronisław Komorowski mówił, że konsekwencje działań Tadeusza Mazowieckiego jako premiera widzimy do dziś. "Swoją żelazną, ale spokojną, mądrą wolą narzucił najważniejsze dla Polski kierunki rozwoju. Zarówno w relacjach sąsiedzkich z Niemcami, całą Europą. Narzucił także głębokość zmian w Polsce w obszarze ustroju gospodarczego, ale także (...) obszaru, jakim był ustrój samorządowy" - mówił prezydent.
Uczestnik obrad okrągłego stołu Ryszard Bugaj mówił IAR, że Mazowiecki na swoje decyzje polityczne patrzył przez pryzmat ich wpływu na życie zwykłych ludzi. Potrafił kalkulować w kategoriach długookresowych, czego współczesnym politykom brakuje.
"Ukształtował całe pokolenie ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę" - mówił Polskiemu Radiu Wrocław Władysław Frasyniuk. Przygotowywał całe pokolenie do publicznego życia, przy tym miał niezwykłą cierpliwość i prezentował wartości.
Ogromna strata. Tak o śmierci Tadeusza Mazowieckiego mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, generał Stanisław Koziej. Powiedział on w Trójce, że odszedł człowiek, który był jedną z najważniejszych postaci ostatnich dziesięcioleci w Polsce.
Szef MSZ Radosław Sikorski wspominał początki rządów Tadeusza Mazowieckiego, gdy wrócił do kraju po kilku latach emigracji. - To Mazowiecki wtedy zapoczątkował proces transformacji, który dziś jest przedmiotem zazdrości na całym świecie - mówił Sikorski.
Jerzy Buzek oświadczył, że Tadeusz Mazowiecki zaryzykował własną polityczną karierę dla dobra Polski. W specjalnym oświadczeniu były szef Parlamentu Europejskiego napisał, że skończyło się trudne, polityczne życie Tadeusza Mazowieckiego. "Trudne, bo trudno było być uczciwym, ale i skutecznym politykiem w tamtym systemie" - napisał Jerzy Buzek. Dodał, że trudno również było walczyć o zmianę systemu bez przemocy ale też i bez uległości. "Trudno też było zmieniać system skutecznie i często wbrew naszym nawykom" - dodał Jerzy Buzek.
Według Lecha Wałęsy, Tadeusz Mazowiecki był najlepszym premierem po 1989 roku. Były prezydent mówi, że jako szef rządu Mazowiecki korzystał też z doświadczenia, które zdobył jako poseł w PRL.
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz mówi, że Tadeusz Mazowiecki był świetnym negocjatorem, otwartym na ludzi i wzorem przyzwoitości. Według Borusewicza, Mazowiecki okazał "kunszt negocjacyjny" podczas strajku w sierpniu 1980 roku.
Arcybiskup Józef Michalik ze smutkiem i żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej, że "odchodzi człowiek, którego głos ciągle był ważny i potrzebny na scenie publicznego życia w Polsce, i z którym liczyli się także ludzie nieżyczliwi Kościołowi. Był to zawsze głos człowieka sumienia".
Arcybiskup Michalik powiedział, że Mazowieckiego "zaufaniem darzyły różne strony polskiej sceny politycznej, społecznej i wyznaniowej. Potrafił bowiem uwzględniać różne racje i patrzeć nieco dalej. Zawdzięczamy mu wiele spokojnych, wyważonych decyzji w sprawach konfliktowych, jak chociażby wprowadzenie religii do szkół, w czym widział wartość" - przypomniał przewodniczący Konferencji Episkopatu.
Był prawdziwym mężem stanu - mówiła w Radiu Gdańsk Olga Krzyżanowska była wicemarszałek Sejmu. Mazowiecki myślał o Polsce nie na dziś, nie na teraz, ale co będzie później - podkreślała.
Dawny opozycjonista poseł Bogdan Lis nie ma wątpliwości, że pierszy premier niekomunistycznego rządu był wybitną osobą. Szefował gabinetowi, mając wokół siebie byłych komunistów, cały aparat bezpieczeństwa PRL.
Był wzorem współczesnego patriotyzmu - tak wspominał zmarłego jeden z członków jego rządu, Jerzy Osiatyński. Był wielkim wzorem myślenia o Polsce. Dążył do ograniczenia nierówności i wykluczenia społecznego, był głównym ojcem założycielem reformy samorządowej - zaznaczył Osiatyński.
Marcin Święcicki, minister w pierwszym niekomunistycznym rządzie powiedział IAR, że gdy premierem był Mazowiecki, stworzono podwaliny demokratycznej Polski. Kilka miesięcy rządów Mazowieckiego to czas ogromnych zmian - mówił Święcicki.
Małgorzata Kidawa-Błońska z PO wspomina Tadeusza Mazowieckiego jako bezkompromisowego człowieka dialogu.
Redaktor naczelny miesięcznika "Więź" Zbigniew Nosowski uważa, że Tadeusz Mazowiecki Mazowiecki jako mąż stanu nie myślał o przeszłości, ale o teraźniejszości i przyszłości. Dlatego nie zostawił pamiętników ani nie udzielił nikomu wywiadu-rzeki.
Do Polski płyną kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego. Złożył je między innymi ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Stephen Mull zamieścił krótki wpis na Twitterze. "W imieniu USA, wyrażam głębokie współczucie Polsce z powodu śmierci Tadeusza Mazowieckiego, zał ożyciela demokratycznej Polski" - napisał ambasador.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz nazwał Tadeusza Mazowieckiego wielkim Polakiem, zaangażowanym Europejczykiem, człowiekiem dobrym i szlachetnym. "Tracimy bojownika o wolność, reformatora, intelektualistę i męża stanu, który pomógł zmienić historię Polski i Europy" - napisał szef Europarlamentu w specjalnym oświadczeniu. Martin Schulz przypomniał rolę, jaką Tadeusz Mazowiecki odegrał w "Solidarności", w obaleniu reżimu komunistycznego w Polsce i w przekształcaniu kraju. "Wprowadził Polskę na drogę politycznych i gospodarczych reform, które zaowocowały po latach członkostwem w Unii Europejskiej" - podkreślił Martin Schulz.
Na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu i Pałacu Prezydenckiego opuszczono flagi do pół masztu na znak żałoby.
Tadeusz Mazowiecki zmarł dziś rano w wieku 86 lat.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)