Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA - Trzech Króli - orszaki

0
Podziel się:

W Warszawie i ponad 20 polskich miastach przeszły dziś Orszaki Trzech Króli. W procesjach na pamiątkę przybycia Kacpra, Melchiora i Baltazara do Betlejem uczestniczyły rzesze wiernych.

W stolicy barwny orszak wyruszył spod Kolumny Zygmunta na Starym Mieście po wspólnie odmówionej modlitwie Anioł Pański poprowadzonej przez kardynała Kazimierza Nycza. Metropolita warszawski przypomniał wcześniej, że dzisiejsza procesja jest organizowana na pamiątkę przybycia do żłóbka betlejemskiego trzech królów ze Wschodu. Hierarcha zaznaczył, że wierni, uczestnicząc w orszaku, dają świadectwo obecności chrześcijan w wymiarze społecznym życia.
W późniejszym wywiadzie dla Telewizji Polskiej kardynał Nycz mówił, że w święto Trzech Króli, które dziś obchodzimy, mówimy o powszechności zbawienia i misyjności Kościoła. Przypomniał, że mędrcy przyszli do Jezusa, spotkali się z nim i wrócili odmienieni. W taki sposób my dziś przychodzimy do Chrystusa, by zanieść go tym, którzy go nie znają.
Orszaki, zapoczątkowane dwa lata temu w Warszawie, przeszły dziś w ponad 20 miastach Polski. Były kolorowe i rozśpiewane. Ten stołeczny prowadzili Trzej Królowie. Symbolika nawiązywała do trzech kontynentów - Europy, Azji i Afryki. Pierwszy jechał rydwanem, drugiemu towarzyszył chiński smok, trzeci dosiadł wielbłąda. Na trasie pojawiły się też sceny tematyczne nawiązujące do średniowiecznych mansjonów: Dialog z Aniołem Bożym, Republika Przyjemności, Walka Aniołów ze Złem i Dwór Heroda.
W Łodzi ulicą Piotrkowską przeszedł barwny orszak, a w rolę mędrców ze Wschodu wcielili się rektorzy łódzkich uczelni. Mędrcy pod łódzką Archikatedrę podjechali bryczką i złożyli dary. Odbył się również koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Trubadurów. Pomysłodawcą obchodów jest były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, który walczył o przywrócenie święta w wymiarze państwowym i kierował akcją zbierania podpisów pod inicjatywą w tej sprawie. Wnioski w tej sprawie kierowano do Sejmu za pierwszym razem z setkami tysięcy, a za drugim razem z prawie milionem podpisów. Sejm oba projekty odrzucił, by przyjąć w końcu trzeci, poselski projekt przywracający święto.
Wczoraj prezes Fundacji świętego Mikołaja Dariusz Karłowicz, pomysłodawca przejścia Orszaku Trzech Króli, mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej, że poprzez orszak opowiadana jest Dobra Nowina. Jego zdaniem, ich powszechność w Polsce świadczy o tym, że "prorocy sekularyzacji" przedwcześnie "wydali akt zgonu" polskiemu katolicyzmowi. Dariusz Karłowicz podkreślił, że poprzez orszak katolicy wchodzą w przestrzeń publiczną. Zaznaczył przy tym, że orszak mimo radosnego charakteru nie jest "rozrywkowym piknikiem z chrześcijańską otoczką".
Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, tradycją święta Objawienia Pańskiego jest odwiedzanie, podobnie jak w Boże Narodzenie, szopek w świątyniach.
Do największych i najpiękniejszych należy szopka zbudowana w kościele franciszkanów w Pilicy, w powiecie zawierciańskim. Szopka wypełnia ołtarz kościoła, a obok figur są tam też żywe ptaki i ryby. W miejscowościach Jury Krakowsko-Częstochowskiej tradycją jest też, że w święto Trzech Króli chłopcy przebrani za monarchów, chodzą od domu do domu z kolędą "Mędrcy świata".

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)