Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA Barbórka - obchody

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystościach barbórkowych w cechowni w Bogdance w woj. lubelskim. Prezydent złożył górnikom życzenia i podkreślił, że Bogdanka jest perłą polskiego górnictwa.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego przykład Bogdanki świadczy o tym, że górnictwo ma swoją szansę. Według prezydenta potrzebni do tego są ludzie odważni, zdolni do przekształceń, zdolni do szukania nowych odpowiedzi w obliczu nowych wyzwań.
Spółka Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA jako pierwsza w tej branży trafiła na giełdę. Bronisław Komorowski podkreślił, że każdy z pracujących tam górników jest akcjonariuszem spółki. Dodał, że wartość tych akcji od momentu wejścia na parkiet wzrosła o sto procent, na czym zyskali nie tylko pracownicy, ale cała spółka.
W listopadzie spółka osiągnęła poziom wydobycia netto węgla handlowego w wysokości 699 tysięcy ton. To rekordowe wyniki w historii Bogdanki, będące efektem uruchomienia eksploatacji węgla w Polu Stefanów, gdzie na początku października rozpoczęto próbny rozruch ściany wydobywczej.
Wcześniaj życzenia górnikom złożył Donald Tusk. Premier życzył górnikom bezpiecznej pracy. Szef rządu zamieścił film z życzeniami na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Donald Tusk mówi m.in., że od górnictwa zależą przyszłość i dobrobyt Polski. Podkreślił, że praca górników jest ciężka i ryzykowna, ale ten zawód niezmiennie cieszy się wielkim uznaniem i szacunkiem wszystkich Polaków.
Święto górnicze obchodzone jest w całym kraju. Msze święte, koncerty orkiestr kopalnianych i tradycyjne karczmy - tak górnicy obchodzą Barbórkę. Zwyczaj ma się szczególnie dobrze wśród studentów górnictwa i geologi na Akademii Górniczo- Hutniczej.
Obchody w Krakowie rozpoczną się ogodzinie 17 -tej przejściem orszaku górniczego ulicami miasta. Później w Kolegiacie świętej Anny odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich pracujących w małopolskich kopalniach. Najbardziej barwnym wydarzeniem święta jest tradycyjny "skok przez skórkę", czyli pasowanie studentów pierwszego roku na górników.
Zgodnie z barbórkową tradycją Ślązaków obudziła dzisiaj gra górniczych orkiestr dętych. W katowickiej dzielnicy Nikiszowiec zagrała orkiestra kopalni Wieczorek, która jak co roku przypomniała o tej tradycji mieszkańcom i dyrekcji kopalni tuż po 7.00 rano.
Po porannej pobudce mieszkańcy Nikiszowca, górnicy i ich rodziny tradycyjnie uczestniczyli w mszy świętej- barbórkowej w kościele św. Anny. To właśnie tutaj powstało "Miejsce Pamięci" poświęcone górnikom tragicznie zmarłym podczas pracy. Na ceglanym murze wmurowano 355 granitowych tabliczek z imionami i nazwiskami tragicznie zmarłych górników. Każda z nich symbolizuje ofiarę wypadku w kopalni "Wieczorek".
Z okazji górniczego święta Mennica Śląska wybiła okolicznościową monetę - jednego Hajera. Numizmat nie jest środkiem płatniczym, lecz monetą pamiątkową wydaną wspólnie przez Związek Zawodowy Górników w Polsce i Fundację Na Rzecz Integracji Środowisk Pracowniczych i Tworzenia Miejsc Pracy. Na wybitej w mosiądzu monecie widnieją górnicze symbole.
Jeden Hajer cieszy się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów. Można go kupić w siedzibie Fundacji Na Rzecz Integracji Środowisk Pracowniczych i Tworzenia Miejsc Pracy w Katowicach na placu Grunwaldzkim.
W poniedziałek do sprzedaży trafi także limitowana seria Hajera. Monet wybitych w srebrze o próbie 925 jest zaledwie sto, a ich wartość to 185 złotych.
Swoje święto obchodzą też górnicy naftowi. Jedna z załóg wiertniczych pilskiej spółki poszukiwawczej "Nafta-Gaz" Barbórkę spędza pod Kutnem. Powstaje tam najgłębszy odwiert na Niżu Polskim. Geolodzy i wiertnicy pod Kutnem spodziewają się gazu na głębokości prawie 6 i pół tysiąca metrów. Do tej pory wywiercono 1/3 planowanego otworu. Jego zakończenie spodziewane jest w połowie przyszłego roku.
Górnicy konińscy obchodzą Barbórkę w atmosferze niepewności o przyszłość. Po raz 66. głównymi ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód z orkiestrą.
Potem górnicy razem z mieszkańcami zasiedli do tradycyjnego śniadania. Większość rozmów zdominowała sprawa trwającej prywatyzacji zakładu. Akcje kopalni chce kupić bliżej nieznana spółka z Warszawy "Społem Plus" i Zespół Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin.
Konińscy górnicy opowiadają się za zespołem elektrowni. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Minister Skarbu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)