Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA Norwegia - zamachy - ofiary

0
Podziel się:

W wyniku strzelaniny na wyspie Utoya pod Oslo oraz zamachu na budynek rządowy w norweskiej stolicy zginęło łącznie co najmniej 87 osób - poinformowała norweska policja. Wcześniej mówiono o 10 śmiertelnych ofiarach ataku 32-letniego mężczyzny na uczestników obozu młodzieżówki rządzącej Norweskiej Partii Pracy oraz siedmiu zabitych w wyniku eksplozji.

Policja poinformowała, że atak na wyspie Utoya przybrał "katastrofalne rozmiary". Rannych zostało wiele osób, w tym część bardzo ciężko. Szef policji Oystein Maeland powiedział na konferencji prasowej, że nie ma gwarancji, iż liczba ofiar ataku zatrzyma się na osiemdziesięciu siedmiu.
Wcześniej w Oslo doszło do eksplozji w dzielnicy rządowej. Uszkodzony został budynek, gdzie urzęduje premier. Nie jest do końca jasne, czy był jeden, czy więcej wybuchów. W tym zamachu zginęło 7 osób.
Dwie godziny później na wyspie Utuya pod Oslo mężczyzna przebrany w strój podobny do policyjnego otworzył ogień do uczestników zjazdu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy. W strzelaninie na miejscu zginęło 10 osób. 32 - letni napastnik został pojmany. Agencje poinformowały, że na wyspie znaleziono materiały wybuchowe.
Zdaniem policji, oba te zdarzenia są ze sobą powiązane. Sprawca strzelaniny okazał się Norwegiem. Według nie potwierdzonych informacji, jest związany z narodowymi ekstremistami. Do publicznej wiadomości podano jego imię i nazwisko: Anders Breihing Breivik, media opublikowały też jego zdjęcie.
Minister sprawiedliwości Knut Stoberget, na pytanie o ewentualnych innych zamachowców, współpracujących z zatrzymanym, odpowiedział, że "policja ciężko pracuje i oczywiście sprawdza wszelkie możliwości". Zapewnił, że sprawcy zostaną odkryci i że wszystko, co można zrobić jest robione, by ustalić odpowiedzialność za zamachy.
Na tej samej konferencji prasowej premier kraju Jens Stoltenberg powiedział, że demokratyczna Norwegia nie da się złamać, a odpowiedzią - jak się wyraził - "małego, ale dumnego narodu", będzie "jeszcze więcej demokracji. Choć nie naiwności" - zastrzegł. Szef rządu wezwał do solidarności z ofiarami i ich rodzinami, do wspierania się i wzajemnej bliskości, także do pozostawania w domach. Norweski premier podziękował za wyrazy wsparcia i deklaracje pomocy napływające z całego świata.
Polskie służby dyplomatyczne w stolicy Norwegii zapewniały wieczorem, że wśród ofiar eksplozji nie ma Polaków. Dyplomaci są w stałym kontakcie z władzami Norwegii oraz tamtejszą policją.
W centrum miasta rozlokowano żołnierzy. Policja prosi mieszkańców Oslo o pozostawanie w domach. Z wielu budynków ewakuowano ludzi, między innymi z dworca głównego, dwóch centrów handlowych, siedziby telewizji TV2 oraz dwóch dzienników. Wyprowadzono również ludzi znajdujących się wewnątrz parlamentu.
Premier Norwegii Jens Stoltenberg zapewnił, że wszyscy członkowie gabinetu są bezpieczni ."Sytuacja jest poważna" - stwierdził w wypowiedzi telefonicznej dla norweskiej telewizji TV2 . Norweski rząd zwołał nadzywczajne posiedzenie w związku z zaistniałą sytuacją.

Zamach w Oslo potępił przewodniczący Unii Europejskiej. Herman Van Rompuy wyraził też solidarność z premier Norwegii Jensenem Stoltenbergiem. "Potępiam w najostrzejszych słowach te akty tchórzostwa, dla których nie ma żadnego uzasadnienia" - powiedział Herman Van Rompuy w specjalnym oświadczeniu dodając, że jest "wstrząśnięty" tym zdarzeniem. Zamach potępił również Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Van Rompuy zapewnił w imieniu Unii Europejskiej o solidarności z premierem Jensenem Stoltenbergiem i narodem nerweskim. Złożył też kondolencje rodzinom ofiar.
Stany Zjednoczone zaoferowały Norwegii pomoc, gdyby była potrzebna. "Potępiamy te ohydne akty przemocy" - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Heide Bronke Fulton. "Nasze serca są z ofiarami i ich rodzinami. Skontaktowaliśmy się z rządem norweskim , żeby przekazać kondolencje" - dodała.
Polskie władze wyraziły ubolewanie w związku z zamachami w Norwegii. Prezydent w liście do króla Norwegii Haralda V podkreślił, że jest wstrząśnięty wiadomościami z Oslo i przekazuje "w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i bliskim ofiar.
"Zdecydowanie potępiam ten akt przemocy, zapewniając o solidarności Narodu Polskiego z Narodem Norweskim w tych dramatycznych dla całej Norwegii chwilach." - napisał Bronisław Komorowski.
Na ręce premiera Norwegii Jensa Stoltenberga kondolencje w związku z eksplozją w Oslo złożył premier Donald Tusk. "Poruszony wiadomością o tragicznej w skutkach eksplozji, w imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej, społeczeństwa polskiego i swoim własnym, pragnę przekazać Panu oraz rodzinom ofiar tego tragicznego zdarzenia wyrazy żalu, serdecznego współczucia i najszczerszych kondolencji." - napisał polski premier.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło zamachy terrorystyczne w Norwegii. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa ataki terrorystyczne za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa w XXI wieku. Polska, sprawująca obecnie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, pozostaje aktywnym uczestnikiem działań społeczności międzynarodowej w walce z terroryzmem" - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym przez MSZ.
Resort złożył wyrazy głębokiego współczucia rannym i rodzinom ofiar, władzom Norwegii, których przedstawiciele byli bezpośrednio zagrożeni atakami i całemu narodowi norweskiemu. "W obliczu tej tragedii Polska łączy się z Wami w bólu. Możecie liczyć na naszą solidarność" - pisze MSZ. "Jesteśmy przekonani, że wszyscy sprawcy zostaną ujęci i ukarani" - czytamy w oświadczeniu.
Mieszkańcy norweskiej stolicy sa zszokowani tym co się stało. "Nigdy nie mieliśmy ataku terrorystycznego w Norwegii. Wciąż nie wiemy jeszcze czy to był zamach" - powiedział telewizji BBC mieszkający w Oslo Oistein Mjarum. Również Jerzy Jankowski, prezes Związku Polaków w Norwegii przyznał w rozmowie z IAR, że bomby wybuchły w Norwegii po raz piewszy. Jego zdaniem, wybuch kompletnie zaskoczył wszystkich. Podkreślił, że w Oslo bardzo rzadko dzieją się tego typu rzeczy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)