Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA Partie - debaty - porozumienie

0
Podziel się:

Przedstawiciele PO, SLD, PSL i PJN porozumieli się w sprawie organizacji debat przed wyborami. Chcą przeprowadzenia 6 debat w ciągu nadchodzących 6 tygodni. Ostatnie spotkanie ma być spotkaniem liderów partii politycznych.

W debatach nie weźmie udziału Prawo i Sprawiedliwość. Jego przedstawiciel Tomasz Poręba, kierujący kampanią swej partii, opuścił spotkanie, na którym rozmawiano o organizacji debat.
Jak powiedział dziennikarzom szef kampanii Sojuszu Lewicy Demokratycznej Stanisław Wziątek, najbliższa debata na temat służby zdrowia i polityki społecznej mogłaby się odbyć już w piątek. Cztery partie chcą, by wszystkie media miały jednakowy dostęp do debat i same ustaliły między sobą, jaka stacja miałaby je transmitować, dając sygnał do dyspozycji innym stacjom. Poseł zaapelował do stacji telewizyjnych o włączenie się w organizację debat.
Wziątek powiedział, że PiS chciał debatować tylko z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w siedzibie centrum programowego PiS. Pozostałe partie się na to nie zgodziły, gdyż chcą, aby wszystkie ugrupowania parlamentarne mogły przedstawić swój program w debatach. Będą one miały przede wszystkim charakter programowy, a w mniejszym stopniu rozliczeniowy.
Szef sztabu SLD powiedział, że w każdy piątek powinna się odbyć godzinna ekspercka debata na określony temat, z precyzyjnie określonym czasem na pytania wzajemne i pytania od dziennikarzy. W ostatniej debacie wzięliby udział przywódcy partii. Wszystkie media powinny mieć możliwość zaprezentowania debat, zorganizowanych w neutralnym miejscu. Debaty będą poświęcone kolejno służbie zdrowia i polityce społecznej, infrastrukturze i polityce regionalnej, gospodarce i stanowi finansów publicznych, polityce zagranicznej oraz rolnictwu i sprawom wsi.
Tomasz Dudziński, szef kampanii partii Polska jest Najważniejsza, dodał, że debaty powinny się odbywać około 20-tej, gdyż wtedy najwięcej osób będzie mogło je obejrzeć. Wyraził przy tym nadzieję, że społeczeństwo lepiej pozna programy poszczególnych partii, a debaty przyczynią się do zwiększenia frekwencji wyborczej. Poseł nie wykluczył, że w debaty włączą się także inne ugrupowania. Eugeniusz Grzeszczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego dodał, że szczególnie oczekiwana będzie debata przywódców partii, gdyż zaprezentują oni koncepcje programowe swych ugrupowań. Zasady debaty zostaną uzgodnione przez partie.
Szef sztabu Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz powiedział, że debaty będą okazją do rozliczenia kończącej się kadencji. Dodał, że w Prawie i Sprawiedliwości nie ma woli debaty. Jest tylko wola monologu, który może być oparty na kłamstwie - dodał szef kampanii PO. Stanisław Wziątek dodał, że szkoda, iż wśród uczestników debat nie będzie Prawa i Sprawiedliwości. Dobrze jednak, iż pozostałe partie wezmą udział w rozmowie.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)