Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA Smoleńsk-obchody-8 kwietnia

0
Podziel się:

Na dwa dni przed pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, w Warszawie i kilku miastach Polski uhonorowano pamięć o zmarłych 10 kwietnia 2010 roku. W kilku miejscach odsłonięto między innymi tablice ku czci ofiar.

Na dziedzińcu głównym Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu, twórcy placówki. Na uroczystość przybył między innymi szef muzeum Jan Ołdakowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa generał Zbigniew Ścibor-Rylski oraz prezes PiS i brat Lecha Kaczyńskiego, Jarosław.
Minister obrony zainaugurował przed siedzibą resortu uroczystość upamiętniającą osoby związane z wojskiem, które zginęły pod Smoleńskiem. Szef MON mówił, że osoby, które zginęły w katastrofie cały czas są wśród nas. "Bo przecież nie byłoby tak znakomitych osiągnięć, wcześniej w Iraku, teraz w Afganistanie, gdyby nie generał Tadeusz Buk czy generał Bronisław Kwiatkowski" - mówił Bogdan Klich. Wspominał też o zasługach Stanisława Komorowskiego, generała Kazimierza Gilarskiego, generała Włodzimierza Potasińskiego, a także biskupów kapelanów. Minister zapowiedział, że podobne uroczystości będę przed siedzibą ministerstwa organizowane co roku. Uroczystość odbyła się przy tablicy upamiętniającej związane z wojskiem ofiary katastrofy.
W Warszawie i Kielcach upamiętniono byłego Dowódcę Wojsk Lądowych, generała Tadeusza Buka. W obu miastach odsłonięto tablice ku jego czci - w stolicy na Cytadeli, a więc w ostatnim miejscu jego służby, a w Kielcach - w liceum, którego był absolwentem.
W uroczystościach w Warszawie wziął udział minister obrony Bogdan Klich. Generała Buka wspominał jako "człowieka, który najlepiej czuł się nie na salonach, ale na poligonach, doskonałego dowódcę i odważnego reformatora". W Kielcach przy odsłonięciu tablicy w liceum Słowackiego byli znajomi i rodzina generała, kilkuset uczniów szkoły i świętokrzyscy politycy.
Rano w warszawskiej katedrze Polowej Wojska Polskiego żołnierze oddali hołd spoczywającym tam biskupowi Tadeuszowi Płoskiemu i jego sekretarzowi księdzu pułkownikowi Janowi Osińskiemu, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8:41, w godzinę katastrofy.
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uczczono pamięć byłego prezydenckiego lekarza, generała Wojciecha Lubińskiego. W uroczystości wzięła udział wdowa po doktorze Beata Lubińska, władze szpitala, minister obrony oraz znajomi i przyjaciele zmarłego.
Generał Franciszek Gągor został z kolei patronem gimnazjum w Koniuszowej, na Sądecczyźnie. To rodzinna miejscowość generała. Na uroczystości był obecny między innymi brat zmarłego, Stanisław. W szkole ma powstać też Izba Pamięci poświęcona generałowi.
W katowickim liceum imienia Mikołaja Kopernika odsłonięto tablicę upamiętniającą Krystynę Bochenek - byłą wicemarszałek Senatu, dziennikarkę Radia Katowice i autorkę krajowego Dyktanda. Krystyna Bochenek była absolwentką tej szkoły.
W Białymstoku wieczorem okolicznościową mszę (o 18:00) odprawia arcybiskup senior Stanisław Szymecki. Po nabożeństwie nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej Krzysztofowi Putrze, a następnie przemarsz do kościoła na cmentarzu świętego Rocha gdzie znajduje się jego grób.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)