Notowania

wiadomości
01.05.2011 13:22

SUMMA Watykan - beatyfikacja - msza

Jan Paweł II jest już błogosławionym. Podczas mszy na placu świętego Piotra w Watykanie papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji swojego bezpośredniego poprzednika. Według włoskiej policji, w uroczystości wzięło udział milion osób. Papież Benedykt XVI ogłosił, że dniem wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II będzie 22 października.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na początku mszy wikariusz diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini poprosił papieża o beatyfikację Jana Pawła II: "Ojcze Święty, wikariusz generalny Waszej Świątobliwości dla diecezji Rzymu prosi uniżenie Waszą Świątobliwość, by zechciał wpisać w poczet błogosławionych Czcigodnego Sługę Bożego Jana Pawła II, papieża". Odczytany został także życiorys Jana Pawła II. Wierni wielokrotnie przerywali odczytywanie brawami.
W odpowiedzi Benedykt wypowiedział łacińską formułę: "Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".
Zaraz po tym, jak Benedykt XVI wypowiedział łacińską formułę, na fasadzie bazyliki św.Piotra odsłonięto portret Jana Pawła II z 1995 roku. Francuska zakonnica Marie Simon-Pierre, której uzdrowienie, przypisywane Janowi Pawłowi II, stało się podstawą dekretu beatyfikacyjnego, przyniosła do ołtarza relikwiarz z ampułką krwi Jana Pawła II. Towarzyszyła jej polska zakonnica, siostra Tobiana, która pracowała w papieskim apartamencie.
Z kolei na trumnie z ciałem Jana Pawła II, wystawionej we wnętrzu bazyliki świętego Piotra, położony został inny relikwiarz w kształcie lekcjonarza. Nawiązuje on do lekcjonarza, który w czasie pogrzebu Jana Pawła II w 2005 roku, położony wówczas na trumnie papieża, został zamknięty przez podmuch wiatru.
W homilii papież Benedykt XVI mówił, że Jan Paweł II "pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności". Benedykt XVI przypomniał też wydarzenia sprzed sześciu lat, kiedy umarł Jan Paweł II. "Już tamtego dnia czuliśmy unoszącą się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony!" - mówił.
Benedykt XVI przytaczał też kluczowe zdania, myśli i zawołania pontyfikatu Jana Pawła II - takie jak "Totus Tuus" czy też "Nie lękajcie się - otwórzcie drzwi Chrystusowi". Benedykt XVI przypomniał też, że sam miał okazję przez 23 lata współpracować z Janem Pawłem II, pracując w Kongregacji Nauki i Wiary. "Moja posługa była wspierana jego głęboką duchowością i bogactwem jego intuicji. Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania. Błogosławiony jesteś umiłowany Papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał z nieba wiarę ludu Bożego, który pragnął tutaj Twojej beatyfikacji. Dzisiaj do Ciebie wołamy - bądź błogosławiony. Amen!" - mówił.
W południowej modlitwie "Regina Coeli" papież raz jeszcze zwrócił się do Polaków: "Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności" - powiedział.
Oprócz papieża mszę koncelebrowali kardynałowie, w tym Polacy - tacy jak Stanisław Dziwisz czy Franciszek Macharski oraz jeden z sekretarzy Jana Pawła II arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Benedykt XVI używał kielicha, którym posługiwał się Jan Paweł II w ostatnich latach swojego pontyfikatu. Papież miał też na sobie ornat, którego używał Jan Paweł II.
Po zakończeniu mszy Benedykt XVI wraz z kardynałami wszedł do środka bazyliki świętego Piotra, by oddać hołd szczątkom Jana Pawła II. Papież przez kilka minut modlił się przed trumną Jana Pawła II. Później hołd papieżowi-Polakowi złożyli kardynałowie, biskupi i chorzy. Władze Watykanu ogłosiły, że bazylika będzie otwarta dla wszystkich chętnych, chcących oddać hołd Janowi Pawłowi II i nie zostanie zamknięta na noc.
Wśród osób, które w czasie mszy składały dary, byli m.in. przedstawiciele Wadowic, w których urodził się Karol Wojtyła - burmistrz Ewa Filipiak i reprezentujący Radę Miasta Wadowic Zdzisław Szczur. Z darami szli też górale Albert Bachleda-Curuś i Paula Olearnik.
Wśród gości uroczystości byli przedstawiciele 87 krajów i międzynarodowych organizacji, w tym prezydenci Estonii, Słowacji, Meksyku i Włoch. Na placu świętego Piotra byli też m.in. premier Włoch Silvio Berlusconi, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wśród gości był także prezydent Zimbabwe Robert Mugabe.
Polskiej delegacji przewodniczy prezydent Bronisław Komorowski, a obecni w Rzymie są także pierwsza dama Anna Komorowska, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna, Bogdan Borusewicz, Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Lech Wałęsa oraz parlamentarzyści i przyjaciele papieża.
Rzymska policja szacuje, że we mszy uczestniczyło milion osób. Komunię świętą rozdawało 800 księży. Zaraz po tym, jak Benedykt XVI wypowiedział formułę beatyfikacyjną, na placu rozległy się gromkie brawa. Niektórzy mieli łzy w oczach. Nad placem powiewają flagi, wśród których większość stanowią polskie.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz