Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Światowe banki po pięciu latach kryzysu

0
Podziel się
bErcYedh

Banki-Lehman Brothers-kryzys

Fakt ten stał się symbolem globalnego kryzysu finansowego. Pięć lat temu upadł bank inwestycyjny Lehman Brothers. Jak zauważa tygodnik "The Economist", od tamtej pory obraz światowej bankowości zmienił się nie do poznania.
Pięć lat temu na świecie dominowały banki europejskie i amerykańskie. Największe pod względem kapitału były HSBC, Citigroup czy Royal Bank of Scotland. Dziś najpotężniejszym bankiem jest chiński ICBC, tuż za nim plasują się amerykańskie giganty JP Morgan Chase i Bank of America. W pierwszej dziesiątce jest tylko jeden europejski bank, niegdysiejszy lider HSBC.
"The Economist" podkreśla, że zachodnie banki zarabiają dziś nieco słabiej niż pięć lat temu, ale są bezpieczniejsze. Instytucje finansowe były w dużym stopniu obwiniane za wywołanie kryzysu i przeszły sporo zmian, w tym oszczędności. Ale można argumentować, że jeszcze nie wszystko zostało zrobione, zwłaszcza jeśli chodzi o zatrudnienie - pisze tygodnik. W ostatnich pięciu latach liczba osób pracujących w bankowości w Nowym Jorku nieznacznie spadła, ale w Londynie i w Hongkongu nieco wzrosła.

IAR

bErcYedK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)