Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walki
04.02.2007 09:42

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Obchodzony dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem służy szerzeniu wiedzy o nowotworach.

Podziel się
Dodaj komentarz

W Australii są rozdawane ulotki dotyczące raka skóry, powodowanego nadmiernym opalaniem się. W Niemczech publikowany jest poradnik dotyczący zapobiegania nowotworom poprzez zdrowy styl życia. W Nigerii specjalne komunikaty odczytywane są w meczetach i kościołach. Spotkania przygotowano przy współpracy Międzynarodowej Unii Przeciwrakowej skupiającej 270 organizacji z ponad 80 krajów. Jej przewodniczący, doktor Franco Cavalli powiedział Polskiemu Radiu, że prawie połowie zachorowań na raka łatwo dałoby się zapobiec.
"Po pierwsze nie palić, i unikać palenia biernego. Pod drugie chronić się przed otyłością i uprawiać ćwiczenia fizyczne. Należy też zapobiegać infekcjom zwłaszcza wątroby i żołądka, oraz nie przebywać zbyt długo na słońcu."
Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na świecie wykrywanych jest 11 milionów nowych zachorowań. Nowotwory są także jednym z głównych powodów przedwczesnych zgonów: Rak jest przyczyną śmierci co ósmego mieszkańca Ziemi.
W Polsce liczbę nowych zachorowań szacuje się na sto tysięcy rocznie. Według statystyk, leczenie we wczesnym stadium choroby podejmuje 20 procent chorych.

Tagi: walki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz