Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lekarze
13.01.2007 08:10

Sygnały dnia - Lekarz Pogotowia Ratunkowego o pierwszej pomocy

Jutro 15 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 120 tysięcy wolontariuszy będzie zbierać pieniądze, które tym razem zostaną przeznaczone na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i na naukę udzielania pierwszej pomocy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Doktor Adam Pietrzak, lekarz pogotowia ratunkowego przekonywał w "Sygnałach Dnia", że udzielanie pierwszej pomocy jest proste i nie należy się tego bać. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy osoba potrzebująca pomocy jest przytomna i czy oddycha. W tym celu należy poszkodowanego zawołać. Jeżeli nie reaguje na dźwięk trzeba sprawdzić - potrząsając za ramiona - czy reaguje na dotyk, jeżeli nie, natychmiast wezwać pomoc - tłumaczył w "Sygnałach Dnia" zasady udzielania pierwszej pomocy doktor Adam Pietrzak.
Po wezwaniu karetki należy sprawdzić czy poszkodowany oddycha przystawiając ucho do wylotów oddechowych i obserwując jednocześnie ruch klatki piersiowej. Jeśli nie oddycha odchylamy mu lekko głowę do tyłu. Jeśli zaczynie oddychać układamy go na boku, jeśli nie - wykonujemy masaż serca polegający na uciskaniu klatki piersiowej i zastępcze oddychanie metodą usta-usta. Doktor Pietrzak podkreślił, że wszystkie te czynności może wykonać każdy człowiek i nie potrzebuje do tego żadnych specjalistycznych urządzeń.
Żeby wezwać pomoc do osób poszkodowanych w wypadkach należy dzwonić pod numery: 112, 999 lub 998.

Tagi: lekarze, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz