Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sygnały Dnia Sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna o lustracji

0
Podziel się:

Grzegorz Schetyna powiedział, że Platforma nie chce zmieniać konstytucji, by umożliwić szybkie wprowadzenie przepisów lustracyjnych. Sekretarz generalny Platformy zapewnił w Sygnałach Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że jest możliwe napisanie ustawy lustracyjnej, która nie będzie zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny.

bEDjILAl

Wczoraj premier Jarosław Kaczyński zapowiedział chęć zmiany konstytucji i wprowadzenie do niej zapisów lustracyjnych. Premier zaznaczył, że uchwalenie ustawy dotychczasową ścieżką legislacyjną spowodowałoby jej zakwestionowanie przez Trybunał.
Gość Sygnałów Dnia zapowiedział, że najpierw potrzebna jest tzw. mała nowelizacja ustawy, czyli projekt, w którym zagwarantuje się dziennikarzom i naukowcom dostęp do akt Instytutu Pamięci Narodowej. Od opublikowania orzeczenia Trybunału dostęp ten jest zablokowany. Grzegorz Schetyna poinformował, że taki projekt zostanie zgłoszony w przyszłym tygodniu. Zdaniem posła Schetyny, archiwa należy otwierać w sposób cywilizowany, by skończyć z "dziką lustracją".
Sekretarz generalny Platformy powiedział że w dalszej kolejności trzeba uchwalić tzw. dużą nowelizację ustawy lustracyjnej. Byłaby ona związana z otwarciem akt IPN. Według posła, w przypadku lustracji obowiązuje metoda zero- jedynkowa - "albo wszystko ujawniamy, albo wszystko niszczymy".

bEDjILAO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)