Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sympozjum nt. osiągnięć chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej piersi

0
Podziel się:

W Polsce 90 procent chorych na raka piersi kobiet leczy się metodą mastektomii. Amputowaną pierś można odtworzyć, ale w Polsce wciąż wykonuje się takich zabiegów zbyt mało.

Amputacje są konieczne, bo panie zbyt późno zgłaszają się na badania. W większości przypadków nowotwór jest wykrywany już w zaawansowanym stadium.

W Europie Zachodniej chirurgiczne odtwarzanie piersi po usunięciu raka jest niemal standardem leczenia. Profesor Edward Towpik z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii podkreśla, że operacji rekonstrukcji piersi nie można utożsamiać z zabiegami kosmetycznymi. Jest to część nowoczesnego kompleksowego leczenia onkologicznego. Profesor dodaje, że amputacja piersi to dla kobiet nie tylko kalectwo fizyczne, ale również ogromny wstrząs psychiczny. Już sama świdomość, że możliwe jest operacyjne usunięcie i odtworzenie piersi podczas jednej operacji, w zasadniczy sposób łagodzi stres związany z chorobą.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Co roku zachorowuje na niego około 14 tysięcy pań.

W Warszawie trwa międzynarodowe sympozjum poświęcone najnowyszym osiągnięciom chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej piersi. Sympozjum zorganizowało Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)