Notowania

powódź
24.05.2010 14:29

Synoptycy: opady nie grożą kolejną powodzią

Synoptycy uspokajają, że mimo nadchodzących opadów nie ma zagrożenia kolejną powodzią. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w najbliższych dniach będzie nieco chłodniej a w nocy wystąpią opady, jutro najbardziej będzie padać na południu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyrektor IMGW Mieczysław Ostojski zapewnił, że prognozowane ilości opadów pozwalają na optymizm. Podkreślił zarazem, że takie opady są uciążliwe szczególnie dla obszarów zalanych i trzeba je bacznie obserwować.

Meteorolog Maria Waliniowska wyjaśniała, że w nocy najwięcej deszczu spadnie na południu i wschodzie 5 do 10 milimetrów a przy burzach nawet do 20 milimetrów. Jutro najwięcej deszczu będzie na Górnym Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Według dyrektora Instytutu, Mieczysława Ostojskiego, woda zagrażać będzie jeszcze wielu regionom nawet przez dwa tygodnie. Jeżeli nie byłoby opadów to około 6 czerwca fale wezbraniowe powinny trafić do Bałtyku i wtedy powoli powinien poziom wód wracać do stanów normalnych.

Według szacunków IMGW, Wisła w Warszawie opada szybciej niż przewidywano, w środę rano powinna się obniżyć do poziomu stanu alarmowego, a dziś wynosi 745 centymetrów.

Kulminacja fali powodziowej na Wiśle dojdzie do Grudziądza między 16 dziś do jutra w nocy. Do Tczewa dojdzie między 14 a 22 jutro. Na Odrze fala przejdzie przez Krosno w godzinach 18-22 w czwartek. Na Warcie fala dojdzie do Śremu z czwartku na piątek, w sobotę będzie w Poznaniu, a we Wronkach w niedzielę.

Tagi: powódź, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz