Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria zgadza się poddać broń chemiczną pod kontrolę międzynarodową

0
Podziel się
bErIynSJ

Syria zgadza się poddać swój arsenał broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową. Minister spraw zagranicznych Walid al-Muallem oświadczył, że władze w Damaszku są otwarte na propozycję Moskwy pod tym względem. Szef rosyjskiej dyplomacji wezwał Syrię, by zgodziła się poddać międzynarodowej kontroli swą broń chemiczną. Arsenał ten miałby potem zostać zniszczony. Siergiej Ławrow argumentował, że pomogłoby to w uniknięciu interwencji zbrojnej, którą planują Stany Zjednoczone.
Międzynarodowy nadzór nad syryjską bronią chemiczną zasugerował wcześniej władzom Syrii amerykański sekretarz stanu John Kerry. Dał na to tydzień prezydentowi Baszarowi al-Asadowi.
Syryjski minister spraw zagranicznych powiedział, że władzom w Damaszku zależy na ochronie życia swoich obywateli i bezpieczeństwie kraju.
Sprawa zbrojnej interwencji w Syrii może się rozstrzygnąć w tym tygodniu. Dziś kończą wakacje amerykańscy kongresmeni, którzy w środę mają się zająć tą sprawą. W Kongresie czeka na nich wniosek prezydenta Baracka Obamy o akceptację ataku militarnego w Syrii.
Bezpośrednią przyczyną interwencji byłoby użycie broni chemicznej pod Damaszkiem 21 sierpnia, gdzie miało zginąć ponad 1400 osób. Według Waszyngtonu, za atak odpowiedzialny jest reżim Baszara al-Asada. Ten zaprzecza, jakoby użył broni chemicznej przeciwko swoim obywatelom.

IAR

bErIynTm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)