Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef BBN jest zaniepokojony sytuacją w sektorze zbrojeniowym

0
Podziel się:

Aleksander Szczygło rozmawiał w tej sprawie z przedstawicielami Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.

Minister Szczygło powiedział po zakończeniu rozmów, że rząd powinien jak najszybciej opracować plan kryzysowy dla polskiej zbrojeniówki. Jego zdaniem, powinny powstać dwa plany: działania krótkoterminowe, czyli doraźne i długoterminowe, które pozwolą uniknąć upadku przemysłu produkującego na potrzeby wojska.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że ministerstwo obrony powinno mieć finansowanie na poziomie 1,95 Produktu Krajowego Brutto z ubiegłego roku oraz powinno zapewnić 20 procent w budżecie na modernizację armii. "To jest punkt wyjścia" - powiedział minister.

Sławomir Wojciechowski - prezes Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju - podkreślił z kolei, że obecny kryzys jest największym w sektorze zbrojeniowym od kilkunastu lat. Zdaniem Sławomira Wojciechowskiego tylko szybkie i zdecydowane działania ministerstwa obrony pozwolą zaradzić temu zjawisku.

Prezes PIPnROK zaznaczył, że MON powinien jak najszybciej przedstawić firmom rzeczywisty budżet na zakup sprzętu, ponieważ tylko wtedy właściciele tych firm będą mogli zaplanować cały rok.

Wojciechowski zaznaczył, że takie dane powinny być ujawnione na przełomie lutego i marca, bo tylko wtedy da to szansę na zawarcie umów na przykład z kooperantami, którzy współpracują ze zbrojeniówką.

Dwa dni temu związki zawodowe działające w sektorze zbrojeniowym dały MON ultimatum: albo do 6 marca resort przedstawi budżet na modernizację armii po wprowadzeniu oszczędności, albo pracownicy zbrojeniówki wyjdą na ulice.

MON - podobnie jak inne ministerstwa - na początku roku musiał ograniczyć wydatki w tegorocznym budżecie. Resort w sumie obciął wydatki o prawie dwa miliardy złotych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)