Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MON:polska delegacja w Nowym Meksyku

0
Podziel się:

Szef resortu obrony przyznaje, że Polska zastanawia się nad przystąpieniem do konsorcjum pracującym nad systemem antyrakietowym MEADS. Wysłannicy MON są w Stanach Zjednoczonych - przyznał w radiowej Jedynce Tomasz Siemoniak.
Dziś w Nowym Meksyku ma się odbyć test technologiczny MEADS - nowoczesnego systemu przeciwlotniczego i antyrakietowego średniego i krótkiego zasięgu.
Jednocześnie Tomasz Siemoniak zastrzegł, że testowany system to jedna z 7-8 opcji, nad którymi Warszawa się zastanawia. Dodał, że przeciw MEADS przemawia wycofanie się z finansowania projektu - ze względów budżetowych - Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo problemem może być poziom zaangażowania finansowego Polski. Obecnie w konsorcjum MEADS International główną rolę grają Niemcy i Włosi.
Siemoniak jednocześnie zaprzeczył, by istniał związek między wizytą Polaków w USA, a obecnością szefa amerykańskiej dyplomacji wczoraj w Warszawie.
MEADS to Rozszerzony System Obrony Powietrznej Średniego Zasięgu (Medium Extended Air Defense System). Na polskojęzycznej stronie internetowej projektu czytamy, że to powstający we współpracy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch, projekt obrony antyrakietowej i powietrznej dla europejskich krajów NATO. "Gwarantuje on ochronę terytoriów państw i teatrów działań wojsk sojuszniczych przed wieloma rodzajami zagrożeń: tradycyjnymi celami powietrznymi jak samoloty i śmigłowce, bezzałogowymi środkami latającymi, pociskami samosterującymi (cruise) i pociskami balistycznymi średniego i krótkiego zasięgu. Dzisiaj projekt MEADS zaprasza do udziału Polskę, oferując dostęp i możliwość współtworzenia najnowocześniejszej technologii wojskowej przy wsparciu NATO i jego trzech kluczowych krajów, które przeznaczyły na ten cel już 4 miliardy USD" - czytamy na stronie.
MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie. Głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.
Jak wynika z wcześniejszych wypowiedzi polskich władz , Polska poszukuje systemu obrony przeciwrakietowej, który miałby stać się częścią "Tarczy Polski" czyli systemu obrony naszej przestrzeni powietrznej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)