Notowania

wiadomości
25.10.2013 08:48

Sztab Generalny to mózg armii

Podziel się
Dodaj komentarz

Wojsko - Sztab Generalny - rocznica utworzenia

Sztab Generalny to mózg armii. Tak o tej instytucji wojskowej mówi minister obrony Tomasz Siemoniak. Sztab Generalny obchodzi dziś rocznicę utworzenia - powstał 95 lat temu. Szef MON w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że Sztab Generalny to coś w rodzaju kotwicy, która spina wszystkie najważniejsze dla wojska elementy. "Obecnie zaś - jak dodał szef MON - Sztab stoi przed ważnymi wyzwaniami - od nowego roku będzie działał w nowym systemie dowodzenia".
"Wzrośnie rola funkcji planistycznych Sztabu" - zaznaczył minister Siemoniak. Instytucja nie bedzie się już zajmowała dowodzeniem armią, a skupi się na planowaniu tego, co jest związane z bezpieczeństwem naszego państwa, a w szczególności z segmentem miliratnym tego bezpieczeństwa.
Z nowych wyzwań doskonale zdaje sobie sprawę szef Sztabu Generalnego. Generał Mieczysław Gocuł zapewnił IAR, że już od wielu miesięcy trwają przygotowania do wdrożenia reformy dowodzenia. Według wojskowego, "nowy" Sztab będzie instytucją, która odpowiada na współczesne wyzwania obronne. To tu będą skupione funkcje planistyczne, operacyjne i doradcze.

Pierwotna struktura dzisiejszego Sztabu została utworzona 25 października 1918 roku w Warszawie. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. W 1928 roku został on przemianowany na Sztab Główny WP.
1 wrześnie 1939 roku instytucja przeszła organizacje na tak zwany czas wojny i została przeformowana na Sztab Naczelnego Wodza. Pod nazwą tą instytucja działała w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie we Francji, a od 1940 roku w Anglii.
Od 1990 roku Sztab Generalny WP - oprócz zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem armii - skupia się na dostosowywaniu polskich struktur wojskowych do armii sojuszniczych, w ramach NATO.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz