Notowania

sikorski
10.06.2009 18:30

Sztokholm: R. Sikorski został przyjęty przez Karola XVI Gustawa

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski został przyjęty w Sztokholmie przez króla Karola XVI Gustawa. Zgodnie z protokołem, półgodzinna audiencja miała charakter rozmowy w cztery oczy.          

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister Sikorski ponowił zaproszenie do Polski dla szwedzkiej pary królewskiej. Karol XVI odwiedził już nasz kraj w 1993 roku. Królowa Sylwia nie mogła mu wówczas towarzyszyć z powodu choroby. Później sama przyjechała do Polski.

Audiencja u króla jest w Szwecji zarezerwowaną niemal wyłącznie dla głów państw i szefów rządów. Dzisiejsze spotkanie z polskim ministrem świadczy o sympatii Karola XVI dla Polski oraz wysokiej ocenie działalności i dokonań szefa polskiej dyplomacji.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że podczas audiencji króla interesowały problemy związane ze wspieraniem przez Polskę szwedzkiego przewodnictwa Unii Europejskiej, z obecnym kryzysem ekonomicznym i sytuacją w nim Polski. Pytał o realizację przygotowanej przez Szwecję i Polskę koncepcji Partnerstwa Wschodniego oraz o stanowisko naszego kraju wobec trudnej ekologicznej sytuacji Bałtyku.

Minister Sikorski przypomniał, że jego wizyta w Sztokholmie niemal się zbiega z dziewięćdziesiątą rocznicą przywrócenia szwedzko-polskich stosunków dyplomatycznych. Nastąpiło to 3 czerwca 1919 roku wkrótce po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, a Szwecja była jednym z pierwszych państw, które uznały ponowne narodziny Polski.

Tagi: sikorski, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz