Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja zapowiada priorytety swojej prezydencji w UE

0
Podziel się:

Szwedzi chcą się skupić również na Partnerstwie Wschodnim.

Szwecja zapowiada priorytety swojej prezydencji w UE
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Wdrożenie Traktatu Lizbońskiego, europejskie bezpieczeństwo energetyczne, rozwijanie polsko-szwedzkiego projektu Partnerstwa Wschodniego oraz Strategia dla Regionu Morza Bałtyckiego - to główne priorytety zbliżającej się prezydencji Szwecji w Unii Europejskiej.

Sekretarz stanu do spraw europejskich w szwedzkim rządzie Maria Asenius przedstawiła je na konferencji po spotkaniu z szefem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołajem Dowgielewiczem.

Szwedzka minister podkreśliła, że zgodnie z ustaleniami jej kraj uczyni wszystko, by Traktat Lizboński został przyjęty do końca tego roku i mógł wejść w życie. _ - Zakładamy, że w trakcie szczytu czerwcowego będziemy mogli podtrzymać gwarancje irlandzkie i ich obawy zostaną rozwiane co do takich kwestii jak neutralność, aborcja i inne, które do tej pory zgłaszali _ - powiedziała Maria Asenius wyrażając przy tym nadzieję, że planowane na jesień referendum w Irlandii będzie miało pozytywny rezultat. - _ Tak naprawdę jest to nasz cel polityczny. Nie zakładamy planu B. Dążymy do realizacji tego celu _ - podkreśliła szwedzka minister.

Mikołaj Dowgielewicz dodał, że Polsce w momencie zmian instytucjonalnych w UE zależy na tym, aby Komisja Europejska odgrywała rolę strażnika Traktatu Lizbońskiego i aby nie było pokus protekcjonistycznych, które mogą się pojawiać w niektórych krajach w czasie kryzysu.

Dowgielewicz i Asenius rozmawiali także o polsko-szwedzkim projekcie Partnerstwa Wschodniego, który zainaugurowano w zeszłym tygodniu. Celem tej inicjatywy jest zacieśnienie współpracy Unii z jej wschodnimi sąsiadami. Ministrowie wyrazili nadzieję, że w trakcie szwedzkiej prezydencji podjęte już zostaną konkretne działania i spotkania pomiędzy Komisją Europejską, krajami członkowskimi Unii a krajami partnerskimi.

Do Partnerstwa zostały zaproszone: Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Unia oferuje m.in. bliskie powiązania dotyczące stref wolnego handlu, zniesienia ograniczeń wizowych i współpracę w ramach programów europejskich; nie proponuje jednak tym państwom członkostwa.

Szwecja w trakcie swojej prezydencji będzie także starała się jak najwięcej uczynić w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności zabezpieczenia dostaw gazu w Europie - zapewniła Maria Asenius. Szwedzka minister duży nacisk kładła też na Strategię UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Podkreślała, że będzie to pierwsza we Wspólnocie oficjalna strategia regionalna.

Ministrowie zgadzali się, że rozpoczynające się 1 lipca 2009 roku szwedzkie przewodnictwo przypada w szczególnym okresie, kiedy zacznie funkcjonować nowy Parlament Europejski i nowa Komisja Europejska. Szwecja obejmie unijne przewodnictwo po raz drugi, bezpośrednio po Czechach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)