Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tajne więzienia CIA. "Wnioski mogłyby być przykre"

0
Podziel się:

Włodzimierz Cimoszewicz, przyznał, że nic nie usprawiedliwia takich działań, jak tortury. Trzeba jednak pamiętać o kontekście całej sprawy - dodał.

Tajne więzienia CIA. "Wnioski mogłyby być przykre"
(Reporter)
bFfJfAYB

Sprawa tajnych więzień CIA jest bardzo trudna dla Polski. Tak uważa były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Przyznał on , że polskim władzom i prokuraturze jest bardzo trudno zakończyć postępowanie, gdyż musiałaby sformułować wnioski przykre nie tylko dla polityków, ale dla całego kraju.

Były premier podkreślił w Jedynce, że nie usprawiedliwia to takich działań, jak tortury. Trzeba jednak pamiętać o kontekście całej sprawy. Wśród osób, które miały być przetrzymywane w Polsce, są bowiem groźni terroryści związani z Al Kaidą, w tym organizator zamachów 11 września 2001 roku. Nie było też wiadomo, czy nie dojdzie do kolejnych takich ataków. _ _

_ - Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo prawdopodobnie koniecznie chciały zdobyć wiedzę _ - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz.

bFfJfAYD

Były premier uznał za _ wprost nieprzyzwoite _ zachowanie strony amerykańskiej w tej sprawie. Choć pierwsi zaczęli o niej mówić, to prezydent Barack Obama zdecydował, że nie podejmie się śledztwa w tej sprawie. Strona amerykańska nie chce też współpracować z państwami, które chcą wyjaśnić zarzuty.

W Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu odbyło się wczoraj publiczne przesłuchanie, dotyczące domniemanych więzień CIA na terenie Polski. Skargę złożyli Saudyjczyk i Palestyńczyk przebywający w obozie Guantanamo. Twierdzą, że byli przetrzymywani w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach w Warmińsko-Mazurskiem, gdzie miano ich torturować i nieludzko traktować.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfJfAZe
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)