Notowania

telefony komórkowe
04.12.2009 12:59

Telefony komórkowe nie wywołują raka

       Według duńskich naukowców używanie telefonów komórkowych nie powoduje raka mózgu. Badania przeprowadzone na dużej liczbie chorych nie wykazały, by "komórki" zwiększały prawdopodobieństwo powstania nowotworu.
       Eksperci z Duńskiego Towarzystwa Walki z rakiem przeanalizowali przypadki prawie 60 tysięcy zachorowań w ciągu 30 lat. Badano dorosłych z wszystkich grup wiekowych w krajach nordyckich. Wzrost zachorowań na nowotwory mózgu był w tym okresie niewielki - wynosił od 0,2 do niecałych 4 procent. Najwięcej nowych przypadków raka odnotowano u najstarszych kobiet.
       Ogólnie statystyki zachorowań na nowotwory mózgu są podobne od połowy lat 70. - twierdzą badacze. Poza tym do tej pory nie wykryto żadnego biologicznego mechanizmu, który wyjaśniałby wpływ promieniowania telefonów komórkowych na rozwój nowotworów mózgu. Duński raport jest kolejnym, który potwierdza, że telefony komórkowe dla mózgu nie są szkodliwe. Istnieje jednak wiele prac dowodzących, że negatywny wpływ jest bardzo wyraźny. Naukowcy zgadzają się, że trzeba w tej sprawie prowadzić dalsze badania.

Podziel się
Dodaj komentarz