Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Telewizyjne odkrycie obrazu van Dycka

0
Podziel się
bEpXJTzF

Dzięki popularnemu brytyjskiemu programowi telewizji BBC odnaleziono nieznany dotąd portret pędzla Anthony'ego van Dycka. Eksperci orzekli, że jest to przypuszczalnie portret jednego z rajców Brukseli.
Program "Antique Roadshow" od 34 lat objeżdża Wyspy Brytyjskie umożliwiając zwykłym ludziom pokazanie ekspertom swoich rodzinnych skarbów, podzielenie się ich historią i uzyskanie wyceny. Obraz zgłoszony przez księdza Jamie'go MacLeoda z hrabstwa Gloucestershire, przykuł uwagę prezenterki programu, która akurat niedawno nakręciła film o portretach van Dycka. Sprowadzony przez nią ekspert uznał, że obraz to pochodna zbiorowego portretu rajców Brukseli zamówionego u van Dycka w 1634 roku, ale zniszczonego pod koniec 17 wieku. Wstępna ocena potwierdziła się po usunięciu przez konserwatorów późniejszych przeróbek i warstw werniksu.
"Jestem w zupełnym szoku" - zareagował z niedowierzaniem na tę wiadomość ksiądz MacLeod, gdyż zakupił obraz jako kopię w prowincjonalnym angielskim antykwariacie za 400 funtów. Jego obecna wycena to około czterystu tysięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEpXJTAi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)