Notowania

wiadomości
23.08.2013 09:45

"The Independent": Ujawniona brytyjska baza szpiegowska

Podziel się
Dodaj komentarz

Wielka Brytania-"Independent"-Snowden-szpiegostwo-Bliski Wschód

Brytyjska komórka szpiegowska na Bliskim Wschodzie jest w stanie podsłuchiwać rozmowy telefoniczne oraz podglądać e-maile i innego rodzaju korespondencję internetową. Pisze o tym brytyjski, liberalny dziennik "The Independent", powołując się na dokumenty, które ujawnił amerykański analityk Edward Snowden.
Informacje są zbierane dzięki tajnemu monitorowaniu podwodnych kabli światłowodowych. Brytyjska komórka GCHQ przekazuje je następnie służbom wywiadowczym Stanów Zjednoczonych i innych krajów - pisze "The Independent".
GCHQ to Government Communications Headquarters, Centrala Łączności Rządowej - brytyjska służba specjalna, zajmująca się zbieraniem i oceną informacji pochodzących z rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telekomunikacji.
"The Independent" nie ujawnia, w którym bliskowschodnim kraju mieści się brytyjska komórka szpiegowska. Nie pisze też, w jaki sposób dotarł do materiałów wykradzionych przez Snowdena.
Brytyjski MSZ odmówił skomentowania artykułu opublikowanego w "The Independent".
Edward Snowden to były pracownik CIA i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego NSA, który ujawnił na łamach prasy informacje o PRISM. To program inwigilacji prowadzony przez NSA, polegający na monitorowaniu na szeroką skalę skrzynek mailowych, połączeń telefonicznych i serwisów społecznościowych. Poszukiwany przez amerykańskie władze pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa, uzyskał tymczasowy azyl w Rosji.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz