Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory 2011
04.08.2011 09:54

Tomasz Nałęcz: Jednomandatowe okręgi wyborcze nie zmienią układu sił

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz zwrócił uwagę, że nowy tryb wybierania senatorów pokaże, czy Polacy są gotowi obdarzyć zaufaniem osoby niezwiązane z partiami politycznymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/Reporter)

Doradca prezydenta zwrócił uwagę, że nowy tryb wybierania senatorów pokaże, czy Polacy są gotowi obdarzyć zaufaniem osoby niezwiązane z partiami politycznymi.

Gość Sygnałów Dnia w Polskim Radiu mówił, że wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu jest ważną zmianą, choć nie wpłynie na realny układ sił politycznych w parlamencie ze względu na słabą ustrojowo pozycję Senatu.

Zdaniem doradcy prezydenta, ten eksperyment pokaże, czy warto wprowadzać jednomandatowe okręgi także w wyborach do Sejmu. Tomasz Nałęcz zwrócił jednak uwagę, że wymagałoby to wprowadzenia zmian w konstytucji.

9 października Polacy będą wybierać 460 posłów oraz stu senatorów. Kandydaci do Izby Wyższej będą rywalizować po raz pierwszy w okręgach jednomandatowych.

Nowy kodeks wyborczy wprowadza również możliwość głosowania osób niepełnosprawnych przez pełnomocnika. Z kolei wyborcy mieszkający zagranicą będą mogli oddać swoje głosy korespondencyjnie.

Zgodnie z konstytucją, prezydent zarządza wybory parlamentarne nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Czy jednomandatowe okręgi wyborcze to dobry pomysł? Podyskutuj na forum

Jak będą wyglądać wybory 2011? Dowiedz się więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t85441.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/beda;dwudniowe;wybory;i;jednomandatowe;okregi,57,0,710713.html) Będą dwudniowe wybory i jednomandatowe okręgi? To niektóre zmiany, które posłowie uwzględnili w projekcie Kodeksu Wyborczego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t116490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poparcie;dla;najwiekszych;partii;spada;ale;po;raporcie;millera;wszystko;moze;sie;zmienic,174,0,883886.html) Spada poparcie dla największych partii. Przez... Platforma Obywatelska mogłaby liczyć dziś na 33,4 procent poparcia zaś na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 27,3 procent Polaków - wynika z najnowszego sondażu Homo Homini.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jutro;zaczyna;obowiazywac;nowy;kodeks;wyborczy,188,0,883900.html) Od jutra nowe kodeks. Sprawdź, co się zmieni Senatorowie wybierani w jednomandatowych okręgach, głosowanie korespondencyjne dla Polaków za granicą oraz przez pełnomocnika dla niepełnosprawnych i osób starszych.
Tagi: wybory 2011, tomasz nałęcz, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz