Notowania

ofiary
05.09.2009 10:32

Treblinka: Uroczystości ku czci ofiar drugiej wojny światowej

W Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odbędzie się uroczystość patriotyczno-religijna. Jej uczestnicy uczczą pamięć ofiar drugiej wojny światowej, a zwłaszcza tych, które poniosły śmierć w Treblince. W uroczystościach wezmą udział m.in. żyjący więźniowie istniejącego tam Karnego Obozu Pracy.  

Podziel się
Dodaj komentarz

Spotkanie rozpocznie w południe Droga Krzyżowa trasą od żwirowni do pomnika w miejscu straceń Karnego Obozu Pracy. O godz. 13.00 zostanie tam odprawiona uroczysta Msza Święta. Kolejnymi punktami programu będą wystąpienia byłych więźniów obozu w Treblince oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy.

Karny Obóz Pracy w Treblince powstał w 1941 roku. Rok później utworzono obok niego Obóz Zagłady, którego likwidację rozpoczęto po buncie więźniów w sierpniu 1943 roku. Obóz Pracy zamknięto dopiero w 1944 roku, w momencie zbliżania się Armii Czerwonej. Szacuje się, że w Obozie Zagłady w Treblince zginęło ponad 800 tysięcy Żydów głównie z okupowanej Polski, ale też z Czechosłowacji, Francji, Grecji, Jugosławii, ZSRR, a także Niemiec i Austrii. Trafiali tu również Romowie i Sinti z Polski i Niemiec. Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Tagi: ofiary, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz