Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trójka - Hofman o Wikileaks i polityce zagranicznej

0
Podziel się:

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman uważa, że za wyciekami korespondencji dyplomatycznej, ujawnionymi w portalu Wikileaks, stoją wielkie instytucje. Hofman, który był gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia, nie wykluczył, że jest to jakieś państwo.

Zdaniem posła, ujawnienie tajnych informacji podważy zaufanie do amerykańskiej administracji. Hofman powiedział, że nie będzie komentował ujawnionych informacji dotyczących Polski, dopóki ich nie przeczyta. Dodał jednak, że jeśli potwierdzą się sugestie medialne, iż Waszyngton wycofał się z instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce, chcąc w zamian coś uzyskać od Rosji, to będzie to świadczyć o słabej aktywności naszego rządu.
Komentując uchwałę rosyjskiej Dumy Państwowej w sprawie Katynia, Hofman wyraził zdziwienie wielką wagą przywiązywaną do niej w Polsce. Przypomniał, że już Michaił Gorbaczow przyznał, iż zbrodni katyńskiej dokonało NKWD. Poseł podkreślił, że uchwała nie wpłynęła na realne problemy w stosunkach polsko-rosyjskich, dotyczące na przykład gazociągu północnego. Komentując stanowisko prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w tej sprawie, Hofman wyjaśnił, że jego partii chodzi o uznanie, iż zarzuty, na podstawie których skazano polskich oficerów, były nieprawdziwe. PiS chce też, aby Rosja uznała odpowiedzialnośc prawną za zbrodnie. Wtedy można byłoby ewentualnie ubiegać się o odszkodowania. Prawo i Sprawiedliwość oczekuje też ujawnienia kulisów zbrodni, w tym tak zwanej listy białoruskiej i listy oficerów, którzy przeszli na stronę ZSRR.
Mówiąc o zbliżającej się wizycie prezydenta Rosji w Polsce, Hofman podkreślił, że trzeba poczekać na jej efekty. Poseł PiS oświadczył, że jego partii nie podoba się oddawanie przez obecny rząd ważnych interesów międzynarodowych za niewielką cenę. Jako przykład podał niekorzystną, jego zdaniem, umowę gazową z Rosją. Zdaniem Hofmana, premier Donald Tusk oddaje ważne interesy w zamian za gesty, które mają świadczyć o tym, że jest wielkim politykiem na arenie międzynarodowej. Ja wolałbym, żeby spory dotyczyły gestów, a żebyśmy coś uzyskiwali w interesach - powiedział Adam Hofman.
Poseł wyraził zdziwienie faktem, że w Polsce nie ma dyskusji po szczycie NATO w Lizbonie. Zdaniem Hofmana, potwierdzono tam zasadę wspólnej obrony, która i tak obowiązywała. Rosji udało się natomiast wymóc zapewnienie, że NATO nie będzie rozmieszczać w Europie środkowej swoich instalacji wojskowych.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)